Прекъсната ли е връзката между образованието и реализацията? Защо е важно да се сложи фокус върху индивидуалните умения и личностното развитие? Дали съвременното образование ще помогне за намирането на работа утре, при положение че изискванията за квалификация се променят през ден?
През последните години се полагат усилия за въвеждането на професионално ориентиране в образователната система, но тези усилия засега са разпокъсани и неефективни. Българските ученици продължават да не познават възможностите за професионално развитие.
Психологът и консултант по кариерно развитие Лилия Мирчева споделя в "Нашият ден", че кариерното ориентиране трябва да започне малко по-рано, наблюдавайки талантите и интересите на учениците.
"Все още можем да разделим учениците на няколко групи. Такива, които са абсолютно наясно каква искат да правят с живота си от малки, виждайки примера на родителите си. Искат да станат лекари, адвокати, ветеринари, журналисти или психолози. След това идва групата на "незнаещите“ деца и тийнейджъри, които не могат да се свържат с това какво им се прави и защо им се прави точно това. Вътре в себе си те имат яснота, уповавайки се на своите таланти и умения. Има и една група ученици, чиито родители смятат, че знаят накъде трябва да върви тяхното дете“, посочва психологът.
Кариерното развитие е нещо повече от вземане на решение за образователна специалност и каква работа искате да получите, когато завършите. Целта на кариерното консултиране е не само да се вземат правилни решения, но и да се натрупат необходимите знания и умения за вземане на бъдещи кариерни и житейски решения. "Всеки човек носи една уникална същност в себе си, нещо, което го движи, нещо, в което е добър. Изследваме талантите, постиженията, уменията, това, което обичат да правят децата", поясни Лилия Мирчева.
Посланието
"Взаимно доверие, защото родителят и детето искат най-доброто с фокус върху свързаността, разбирателството, комуникацията и откритият разговор", твърди експертът.
Целия разговор с Лилия Мирчева можете да чуете в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg