Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Раденков:

Добре написаната детска книга забавлява и родителите, и децата

На 1 юни в “Нашият ден“ гостува детският писател Иван Раденков, който разказва за героите в неговите книги и за уроците, които получават децата и възрастните от тях.

“Ден на детето трябва да бъдат 365 дни в годината. Всичко, което децата гледат, наблюдават и слушат, вече се дигитализира, казва в “Нашият ден“ детският писател Иван Раденков и разказва за една от най-известните свои книги – “Котаракът Франт“:

“Той обединява много жанрове. Има роман, втората част е пиеса, накрая има диск с 14 песни, изпълнени от вокално-театрална формация “Врабчета“.

Този формат предразполага децата да ползват различни видове достъп до литература – те могат да го изпеят, да го изтанцуват, да го изиграят, да го прочетат, да го разгледат и като картинки. Това за мен беше нещо уникално като работа и смятам, че за децата трябва да се правят такива продукти“, посочва Раденков.

След “Котаракът Франт“ излезе една чудесна книга – “Вкусът на приключенията“. Тя се състои от 10 малки разказчета за храни. Подсъзнателно целта на тази книжка е да накара нашите деца да се хранят с по-голямо удоволствие и то с правилната и здравословна храна, а и да се хранят културно.

Със следващата си книга спечелих две награди на Националния конкурс за детска книга в Сливен “Константин Константинов“ – наградата на детското жури и награда за най-добър автор “Велосипедисти край езерото Папийон“, която е за по-големи деца.

Фалшив речник на смешните фрази“ е последната ми книга. Има много фрази, които не е добре да бъдат забравяни, като “дръж ми шапката“ и “на баба ти хвърчилото“. Има още много такива изрази, които направих като книжка с десет разказа, в които уж пояснявам откъде произхождат.

В една детска книга са интегрирани неща, които гъделичкат и родителя. Една добре написана детска книга трябва да е за двете възрастови групи, за да могат и родители, и деца да се забавляват заедно.

Всеки ден родителят трябва да мисли за това, че този ден няма да се повтори. Използвайте го, за да бъдете в хармония със себе си и децата си!

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки – личен архив на писателя
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16