На 1 юни в “Нашият ден“ гостува детският писател Иван Раденков, който разказва за героите в неговите книги и за уроците, които получават децата и възрастните от тях.
“Ден на детето трябва да бъдат 365 дни в годината. Всичко, което децата гледат, наблюдават и слушат, вече се дигитализира, казва в “Нашият ден“ детският писател Иван Раденков и разказва за една от най-известните свои книги – “Котаракът Франт“:
“Той обединява много жанрове. Има роман, втората част е пиеса, накрая има диск с 14 песни, изпълнени от вокално-театрална формация “Врабчета“.
Този формат предразполага децата да ползват различни видове достъп до литература – те могат да го изпеят, да го изтанцуват, да го изиграят, да го прочетат, да го разгледат и като картинки. Това за мен беше нещо уникално като работа и смятам, че за децата трябва да се правят такива продукти“, посочва Раденков.
След “Котаракът Франт“ излезе една чудесна книга – “Вкусът на приключенията“. Тя се състои от 10 малки разказчета за храни. Подсъзнателно целта на тази книжка е да накара нашите деца да се хранят с по-голямо удоволствие и то с правилната и здравословна храна, а и да се хранят културно.
Със следващата си книга спечелих две награди на Националния конкурс за детска книга в Сливен “Константин Константинов“ – наградата на детското жури и награда за най-добър автор “Велосипедисти край езерото Папийон“, която е за по-големи деца.
“Фалшив речник на смешните фрази“ е последната ми книга. Има много фрази, които не е добре да бъдат забравяни, като “дръж ми шапката“ и “на баба ти хвърчилото“. Има още много такива изрази, които направих като книжка с десет разказа, в които уж пояснявам откъде произхождат.
В една детска книга са интегрирани неща, които гъделичкат и родителя. Една добре написана детска книга трябва да е за двете възрастови групи, за да могат и родители, и деца да се забавляват заедно.
Всеки ден родителят трябва да мисли за това, че този ден няма да се повтори. Използвайте го, за да бъдете в хармония със себе си и децата си!
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg