Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова повест на писателя Чавдар Ценов с премиера на Пролетния базар на книгата

"Не беше такъв светът. Едва напоследък отесня, навалицата плъзна навсякъде. По влаковете навалица, по самолетите също. Мой приятел разправя – идеш до някое водопадче, до малка планина, върха ѝ да изкачиш; абе до каквато и природна забележителност да се запътиш, като наближиш, виждаш, че няма къде да паркираш – теснотия до шия. И то у нас, при това рехаво население. Но ето, и в телевизора навалица. И по радиото почти задължително няколко гласа се надвикват. Улици, пазари, молове и тържища, понякога се превръщаш в мизантроп при гледката на себеподобните, и то не защото изглеждат или се държат зле. Не, просто броят им вече сам по себе си е непоносим. А защо "броят им“, а не "броят ни“? Адът, това са другите, приятелю, нали така беше!“ Това е цитат от най-новата книга на писателя Чавдар Ценов "Старецът трябва да умре“. Тя ще бъде представена на 3 юни на Пролетния базар на книгата в София.

Онези, които познават бавната и наситена проза на писателя, хем ще се насладят на познатия стил, хем ще бъдат изненадани от динамиката на историята, която той разказва. В тази повест Чавдар Ценов ни среща не само с житейските и творчески обрати на героя Вергил и неговия колега Емил, но ни връща и спомена за младежкото живеене в края на 70-те и 80-те на миналия век, като използва похвата повест в повестта. 

Книгата е малко иронична, малко тъжна, но написана с оня чудесен, позагубен вече в литературата вкус към словото и към деликатното в човека, към вътрешните му лъкатушения и съмнения. Дали старецът, герой на едната от повестите в книгата, трябва да умре? Ще научите, ако я прочетете.

Чуйте Чавдар Ценов.

Снимки – изд. Рива и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Ботйов

Боян Ботйов: За родовата памет и завета на Христо Ботев

На 6 януари отбелязваме рождението на Христо Ботев, патрон на програма "Христо Ботев" на БНР. Гостът в "Нашият ден" е потомък на поета революционер – Боян Ботйов, правнук на генерал-лейтенант Кирил Ботев , който е един от тримата братя на възрожденския поет, публицист и революционер. Генерал-лейтенант Кирил Ботев е част от четата на своя..

публикувано на 06.01.25 в 11:05

177 години от рождението на Христо Ботев

На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин. Ася Николова , директорът на Национален музей "Христо Ботев" в Калофер, разказва в "Нашият ден" за честванията в родния град на поета революционер. Днешният празник е съобразен с новия..

публикувано на 06.01.25 в 10:35

Неда Спасова и мотивите ѝ да обича киното

За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която се опитва да следва примера на героя от разказа, актрисата, която беше Ирина във филма "Защото обичам лошото време" и която е пресъздавала немалко образи на сцената в театър "София", а и на малкия..

публикувано на 06.01.25 в 09:35

Хайде наново!

В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..

публикувано на 03.01.25 в 18:10
Изложба Last Christmas в галерия ИСИ-София

Last Christmas в ИСИ-София

Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..

публикувано на 03.01.25 в 16:35