Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на паметта – какво знаем за социализма днес

"Българският социализъм – идеология, всекидневие, памет" е сборник, в който историци, етнолози, социолози и изкуствоведи изследват социалния и културния живот и влиянието на наследството на социализма върху общото ни настояще.

"Носталгията е свързана с поколенчески фактори и това присъства и в някои текстове в сборника – смесването на личното с историческото време. Знанието за нас, като учени, е много важно, защото комуникативната памет за близкото минало все повече избледнява. Новото поколение е това на постпаметта – тези, които имат памет от втора ръка. Преди около десетина години имаше едно национално представително изследване и то показа, че 90 процента от младите не знаят какво е колективизация и не знаят за "Задочните репортажи“ на Георги Марков, думи като "желязна завеса“, дори Холокоста, не значат нищо за младите. – казва Светла Казаларска, автор на текст в сборника. – Сборникът успява да създаде една плътна и богата картина за така наречения "социалистически начин на живот“ с всичките му противоречия и идеологически парадокси, характерни за всекидневието. Може би не трябва да се страхуваме толкова от двата противоположни разказа за периода“.

"Освен пропуск на образователната система липсата на памет от този период е и липса на приемственост в семействата. Възрастните не споделят със своите потомци за живота, който е бил преди. За младите поколения това е толкова далечно, не им е интересно – непозната страна за тях. В едно семейство, в една общност, дори в една личност може да се открият противоречия и би било опасно да се генерализира отношението към социализма. Паметта и забравата са флуидни, те се променят. Затова е необходимо да има натрупване на теми, за да бъде пресъздаден периодът като пачуърк“ – казва Яна Янчева, съставител на сборника.

Яна Янчева и Светла Казаларска са главни астистенти в Института по етнография и фолклористика с Етнографски музей към БАН.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей - БАН
По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08