Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60% от медицинския пероснал в детските градини е в пенсионна възраст

Трябва ли за здрави деца да се грижат медицински сестри?

Снимка: Pixabay

По данни на Столична и други общини в страната, въпреки многобройните обяви за работа и повишаването на основната работна заплата, липсва интерес от страна на медицински специалисти за работа в яслени групи в детските градини.  

За децата до три години в яслена възраст по закон, написан преди десетки години, трябва да се грижи медицинска сестра, а в страната има остър недостиг именно на такива медицински специалисти. Това е причината 61% от медицинските сестри в детските градини да са над 60-годишна възраст.  Към февруари 2022 г. има 100 незаети щатни бройки за медицински сестри в яслените групи на детските градини и в кабинетите им. След завършилото обществено обсъждане предстои да бъдат приети промени в Наредбата за изменение и допълнение на Наредба 26 за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях. 

Антонина Кенова от организацията "За качествена и иновативна образователна система" споделя за "Нашият ден", че не е нужно да си медицинско лице, за да гледаш собственото си дете. Едва ли по света има държава, в която за здрави деца се грижи медицински персонал. 

"Мярката е кризисна и мястото на педагози, логопеди и психолози не е в яслените групи, но ние в момента няма какво друго да направим, преди да извършим една цялостна реформа, за да се разбере, кой трябва да се грижи за тези деца", допълва Кенова. 

Необходимо е с времето сестрите да се заменят от хора със съвсем нова специалност, като остане по една сестра на кабинет, както е в детските градини. Това обаче следва да стане постепенно, защото иначе няма да има кой да гледа децата, а за новата специалност следва да се напише програма, университетите да я припознаят и да я  развият. Крайно време е и да се въведе нова специалност "детегледач в яслена група", при която няма нужда от 4-годишно бакалавърско обучение. Навсякъде в Европа е така, обикновено обучението за детегледач в яслена група е 6 месеца", казва тя.

Пародоксално е, че деца с хронични заболявания и със специални образователни потребности са нежелани в детски заведения. Най-честите случаи са деца с алергии и диабет, за които медицинският персонал отказва да полага грижи, твърди Кенова. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Ето какво коментира Милка Василева – председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи: "Въпрос на държавна политика е кой трябва да работи в яслите, детските градини и училищата. Ние от БАПЗГ твърдим, че там трябва да има достатъчен брой медицински специалисти. Независимо че в тези заведения отиват по правило здрави деца. Но в с случай на спешна нужда медицинското лице е това, което може да реагира адекватно." 

В България има ясен модел с дълга и ясна традиция. Детските медицински сестри имат своето място в детските заведения и те не само оказват здравно възпитание върху децата, като ги обучават на най-важните навици за тяхното здравно развитие, те изпълняват и различни учебни занимания под ръководството на педагога", казва тя. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.




По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53