Тази година между 17 и 28 май Международният кинофестивал в Кан тържествено се завърна на световната сцена, за да отпразнува своя 75-годишен юбилей. Въпреки сложния политически и икономически момент и тревогите около войната в Украйна прочутият булевард „Кроазет“ се превърна в бляскав център на филмовия свят. В продължение на дванадесет дни по „червения килим“ пред зала "Люмиер“ дефилираха десетки звезди от световния филмов и моден елит. Международното жури, водено от популярния френски актьор Венсан Лендон, връчи "Златната палма“ на скандалния сатиричен "Триъгълник на тъгата“ на шведа Рубен Йостлунд, който още през 2017 г. спечели „палма“ за не по-малко провокативния си "Квадратът“.
Сред наградените се оказа и младият белгиец Лукас Донт, чийто филм „Близост“ получи Голямата награда на журито и това го нареди непосредствено до прочутите братя Дарден и социално ангажирания им "Тори и Локита“. Наградата за режисура отиде при южнокорееца Пак Чан-ук за емоционалния му детективски трилър "Решение за напускане“. Прелестният „ЕО“ на най-възрастния участник в официалния конкурс, поляка Йежи Сколимовски, получи специалната награда на журито заедно с екранизацията "Осемте планини“ на белгийските режисьори Шарлот Вандермеерш и Феликс ван Грьонинген.
Заради критичното си отношение към настоящия режим в Русия единственият допуснат представител на тази страна беше режисьорът Кирил Серебренников, тъй като неговият филм "Жената на Чайковски“ участва в официалния конкурс.
Броят на акредитираните професионалисти тази година надхвърли 35 000 души, а бюджетът на фестивала беше 20 милиона евро.
Специално за "Артефир“ кинокритичката Павлина Желева проследи фестивала отблизо.
Чуйте разговорите на Дарина Маринова с Павлина Желева в звуковите файлове.
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg