Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Хамбург – зелената столица на Европа

Снимка: Elbphilharmonie - Hamburg

Книгата "Антология на миражите" представя 50 чудеса на света и прочути забележителности, описани от български журналисти пътешественици. В "Нашият ден" Нейка Кръстева разказва своята история за немската "врата към света“ – прекрасния Хамбург. 

"За разлика от другите съавтори в книгата, аз не съм чак такъв голям пътешественик. Но от опит зная, че човек може да пътува във времето, чрез книгите. С "Антология на миражите“ можете да обиколите света, както си лежите на дивана вкъщи или на плажа. Да научите много неща. Тази книга, освен че е великолепна, може и да служи като учебник как се прави туризъм и как се опазва културно-историческото  наследство“, споделя журналистката.

Какво трябва да се види в Хамбург?

Хамбург е вторият по големина град в Германия. Той е медиен, търговски и индустриален център и е "врата към света“ заради огромното си пристанище, което е първото по големина в Германия и трето в Европа.

Градът има повече мостове от Венеция и Амстердам, взети заедно. Общият им брой е около 2500. Това е най-зеленият град в Германия и се счита за германската столица на мюзикълите. Още нещо любопитно, което си заслужава да се спомене, е, че Хамбург притежава собствен остров в Северно море, макар да се намира на около 100 км от града. Още през 1299 г. идеята  е била да предпази река Елба от пиратите. До днес островът се смята за част от Хамбург. 

Разходка из Хафен сити е сред задължителните неща. От огромна площ със стари складове, е превърнат в съвременно развита градска зона с офиси, хотели и жилищни сгради. Наричат града "зелената столица на Европа", защото тук се намира най-големият парк в Германия.

"Не стига дори и седмица на човек да разгледа всичко. Още по-малко да опознае хората, защото хората правят мястото. Първото нещо, което трябва да се види в Хамбург, е Филхармонията на Елба. Тази сграда е тържеството на човешкия гений. Строиха я повече от 10 години, с много скандали, много разправии. Цената от 77 млн. евро през 2003 г., накрая стигна 780 мил. евро, но сградата е невероятна. Много трудно се намират билети за голямата концертна зала, която също е уникална. Но може да се влиза и да се разглежда. Има открита тераса около цялата сграда", разказва още тя.

Нейка Кръстева
Известната българска журналистка Нейка Кръстева 
е работила като репортер, редактор и специален кореспондент в някои от най-големите за своето време вестници в България като "Вечерни новини”, "Отечествен фронт”, "168 часа”, "Стандарт”.

Била е главен редактор на седмичника "Политика” и е ръководила англоезичното издание "Europost”. Автор е на десетки журналистически разследвания, интервюта и коментари по актуални теми, както и на документалния филм "Дългият коридор” (Lifelong Corridor), който е за нелеката съдба на жените с рак на гърдата. "Присъдата” е нейната първа самостоятелна книга, която разказва историята на пациент с МС.

Пълния разговор с Нейка Кръстева можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: БНР, Elbphilharmonie - Hamburg
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45