Навършват се 32 години от най-големия митинг в България. Той е свикан предизборно от Съюза на демократичните сили и е останал в политическата история на страната като митинга на Орлов мост и е събрал 1 млн. българи.
На 7 юни преди 32 години СДС свиква митинг преди първите демократични избори в България, който изпълва пространството между Орлов мост и голяма част от тогавашния булевард "Ленин“ – сегашния булевард "Цариградско шосе“.
Емблематичният митинг е продължил повече от 5 часа. На него водеща е фигурата на първия демократично избран президент на България – покойният вече д-р Желю Желев, а сред музикантите са "Щурците", Васил Найденов и Богдана Карадочева.
“Ролята ми в онзи момент беше да се грижа за огромния брой чуждестранни гости. Имаше огромна международна подкрепа. Първо, да кажа, че никой не очакваше толкова много хора да се стекат на този митинг. От онзи момент България не е виждала толкова голям митинг. Имаше море от хора, което беше заляло Орлов мост“, казва в “Нашият ден“ Стефан Тафров, завеждащ тогава международния отдел на СДС, и допълва:
“Хората се стичаха от всички краища на София и България със сини и национални знамена, беше изключително вълнуващо – имаше хора от всички поколения.“
“Най-силно емоционалният спомен за мен е, че от Полша дойде като пратеник великият Анджей Вайда, когото посрещнах на летището. Той пристигна буквално в последния момент. Оказа се, че тази изолация от света, която преживя България в продължение на 45 години, си каза своята дума“, посочи още той.
Спомен за Нери Терзиева
“Нери Терзиева е буквално майката на родната журналистика в България. Тя беше най-топлият, сърдечен, грижовен човек, най-верният приятел, за когото мога да се сетя. Беше човек с огромно сърце и с изключителен морал, интегритет и посветеност на каузата на нова България. Голям човек, голяма личност!“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е един..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg