Навършват се 32 години от най-големия митинг в България. Той е свикан предизборно от Съюза на демократичните сили и е останал в политическата история на страната като митинга на Орлов мост и е събрал 1 млн. българи.
На 7 юни преди 32 години СДС свиква митинг преди първите демократични избори в България, който изпълва пространството между Орлов мост и голяма част от тогавашния булевард "Ленин“ – сегашния булевард "Цариградско шосе“.
Емблематичният митинг е продължил повече от 5 часа. На него водеща е фигурата на първия демократично избран президент на България – покойният вече д-р Желю Желев, а сред музикантите са "Щурците", Васил Найденов и Богдана Карадочева.
“Ролята ми в онзи момент беше да се грижа за огромния брой чуждестранни гости. Имаше огромна международна подкрепа. Първо, да кажа, че никой не очакваше толкова много хора да се стекат на този митинг. От онзи момент България не е виждала толкова голям митинг. Имаше море от хора, което беше заляло Орлов мост“, казва в “Нашият ден“ Стефан Тафров, завеждащ тогава международния отдел на СДС, и допълва:
“Хората се стичаха от всички краища на София и България със сини и национални знамена, беше изключително вълнуващо – имаше хора от всички поколения.“
“Най-силно емоционалният спомен за мен е, че от Полша дойде като пратеник великият Анджей Вайда, когото посрещнах на летището. Той пристигна буквално в последния момент. Оказа се, че тази изолация от света, която преживя България в продължение на 45 години, си каза своята дума“, посочи още той.
Спомен за Нери Терзиева
“Нери Терзиева е буквално майката на родната журналистика в България. Тя беше най-топлият, сърдечен, грижовен човек, най-верният приятел, за когото мога да се сетя. Беше човек с огромно сърце и с изключителен морал, интегритет и посветеност на каузата на нова България. Голям човек, голяма личност!“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg