Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да разпознаем насилник?

Снимка: Pixabay

Тройно са се увеличили случаите на домашно насилие в София по време на пандемията от Covid-19. Това отчете в края на миналата година Софийската районна прокуратура (СРП) след анализ на данните преди и след началото на пандемията.

“Може да се каже, че и пандемията изигра голяма роля, но причината не е само това. Факт е, че статистиката показва, че от началото на пандемията има драстично нарастване на домашното насилие. Статистиката на СЗО показва, че жени, които са били жертва на домашно насилие, са потърсили помощ и това се е увеличило над 150% от март месец 2020 г. насетне“, казва в “Нашият ден“ Даниел Генков, криминален психолог.

Характеристика на извършителите

“Има една много притеснителна статистика, която показва, че 80% от тези, които са били жертва на домашно насилие, след това стават насилници или жертви.

Насилникът винаги е безкомпромисен и много често е деспотичен, защото има своя гледна точка за нещата. Много характерно за насилниците е психологичната ригидност, това означава едностранчиво мислене. Те не търсят диалог и консенсус. За тях е важна само тяхната гледна точка.

Много често използват чувството за вина, карат жертвите да се чувстват виновни за неща, които са направили, или за такива, които не са направили. Самите те нямат критичност и критично мислене към собствените си думи. Склонни са да се чувстват застрашени и отхвърлят всякаква критика“, посочва още Генков.

Характерно е…

“Промяната в настроенията, често са много избухливи, реактивни са, не могат да контролират гнева и негативните емоции, което ги прави и лесно обидчиви. Често искат да изолират своите жертви. Това е сред основните цели на насилника, изолация от близките, приятелите и семейния кръг. Това са хората, които могат да помогнат на жертвата. Често за насилниците може да се каже, че са очарователни хора, те са съблазнители, много добри в това да създават добро първо впечатление."

Жертвите

"Това най-често са ниско рискови хора, хора като нас. Водят нормален начин на живот и нямат врагове, не са криминално проявени лица."

Мотивите

"Най-често те са свързани с емоциите. Ревността и изневярата са нещата, които излизат на преден план."

Статистика...

“Официалната статистика на МВР, и то само за 2021 г., показва, че 2816 жени и 935 деца са регистрирани като жертви на домашно насилие. От началото на пандемията не живеем в нормалния свят, а сега влязохме в другата криза. След известно време можем да очакваме и още по-тревожни цифри, защото огромен процент от децата, които са свидетели на насилие, се превръщат или в жертви, или в насилници.

У нас все още няма Закон за психолозите, колкото и скандално да е това. Съществуването на такъв би променило квалификацията, която се изисква от страна на експертите, и ще се сложат някои рамки.“

Обществото

“Нашето общество е доста пасивно. Всеки гледа само собствени си проблеми. Това е така, защото сме поставени в трудна ситуация. Когато не са задоволени базовите потребности на обществото, то няма как да се развива духовно.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато овладееш държавата и бизнеса, най-големият ти враг става гражданското общество

Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..

публикувано на 08.02.25 в 10:00
адв. Велислав Величков

Какво означава депутати да разпитват граждански активисти и журналисти

Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос  в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..

публикувано на 08.02.25 в 08:45

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54