Тройно са се увеличили случаите на домашно насилие в София по време на пандемията от Covid-19. Това отчете в края на миналата година Софийската районна прокуратура (СРП) след анализ на данните преди и след началото на пандемията.
“Може да се каже, че и пандемията изигра голяма роля, но причината не е само това. Факт е, че статистиката показва, че от началото на пандемията има драстично нарастване на домашното насилие. Статистиката на СЗО показва, че жени, които са били жертва на домашно насилие, са потърсили помощ и това се е увеличило над 150% от март месец 2020 г. насетне“, казва в “Нашият ден“ Даниел Генков, криминален психолог.
Характеристика на извършителите
“Има една много притеснителна статистика, която показва, че 80% от тези, които са били жертва на домашно насилие, след това стават насилници или жертви.
Насилникът винаги е безкомпромисен и много често е деспотичен, защото има своя гледна точка за нещата. Много характерно за насилниците е психологичната ригидност, това означава едностранчиво мислене. Те не търсят диалог и консенсус. За тях е важна само тяхната гледна точка.
Много често използват чувството за вина, карат жертвите да се чувстват виновни за неща, които са направили, или за такива, които не са направили. Самите те нямат критичност и критично мислене към собствените си думи. Склонни са да се чувстват застрашени и отхвърлят всякаква критика“, посочва още Генков.
Характерно е…
“Промяната в настроенията, често са много избухливи, реактивни са, не могат да контролират гнева и негативните емоции, което ги прави и лесно обидчиви. Често искат да изолират своите жертви. Това е сред основните цели на насилника, изолация от близките, приятелите и семейния кръг. Това са хората, които могат да помогнат на жертвата. Често за насилниците може да се каже, че са очарователни хора, те са съблазнители, много добри в това да създават добро първо впечатление."
Жертвите
"Това най-често са ниско рискови хора, хора като нас. Водят нормален начин на живот и нямат врагове, не са криминално проявени лица."
Мотивите
"Най-често те са свързани с емоциите. Ревността и изневярата са нещата, които излизат на преден план."
Статистика...
“Официалната статистика на МВР, и то само за 2021 г., показва, че 2816 жени и 935 деца са регистрирани като жертви на домашно насилие. От началото на пандемията не живеем в нормалния свят, а сега влязохме в другата криза. След известно време можем да очакваме и още по-тревожни цифри, защото огромен процент от децата, които са свидетели на насилие, се превръщат или в жертви, или в насилници.
У нас все още няма Закон за психолозите, колкото и скандално да е това. Съществуването на такъв би променило квалификацията, която се изисква от страна на експертите, и ще се сложат някои рамки.“
Обществото
“Нашето общество е доста пасивно. Всеки гледа само собствени си проблеми. Това е така, защото сме поставени в трудна ситуация. Когато не са задоволени базовите потребности на обществото, то няма как да се развива духовно.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Фондация "Ела и ти" отправя покана за събитието "София и за мен". На 7 ноември в хотел "Форум" от 18 ч. ще бъде представена първата карта с адаптиран маршрут за хора в количка, която обхваща 34 забележителности в София . Активистът Гергана Дойчинова сподели "Нашият ден" колко е важно да се правят събития с хора с увреждания – а не за тях...
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg