Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова изложба на Лиляна Дворянова

Как погледите от миналото проглеждат в нашето време?

Лиляна Дворянова работи в различни области на визуалните изкуства. Има зад гърба си вече девет самостоятелни експозиции, както и участия в сборни изложби. В галерия „Етюд“ на площад „Журналист“ в София започва нейната десета изложба, която се състои от дигитални графики.

Откриването е на 7 юни 2022 от 18:30 ч. Експозицията ще може да се види в галерията до 30 юни 2022


"Присвоени погледи“ е нейното име – да,  погледът може да бъде присвоен като всяко нещо, което не ти принадлежи. Правим го винаги когато се опитваме да погледнем на света през емоциите, разбиранията, физическото състояние, възрастта, пола на другия човек и това "присвояване“ е нормална, бих казала неотменима част от човешкото общуване и белег за неговото качество.

Лиляна Дворянова присвоява погледи по един друг начин, но внушенията са сходни. Тя използва очите от класически и ренесансови портрети и изгражда около тях нови образи, които пък носят нови внушения и истории.

Художничката разказва пред микрофона на програма „Христо Ботев“ как хрумването за тези присвоени погледи тръгва от една шега и какво се случва после.


Резултата можете да видите сами на площад "Журналист“ до края на юни

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16