В миналото издание на "Покана за пътуване" ви разказахме за Забранения град в Пекин – глава от книгата "Антология на миражите", в която 22-ма български журналисти разкриват собствената си необичайна гледна точка към най-известните в света сгради, природни феномени и творби на човешкия гений.
Томчето от над 400 страници съдържа близо хиляда авторски снимки и е издание на АБУЖЕТ, българската секция на Световната федерация на пътуващите писатели.
Днес е ред на операта в Сидни, онази емблематична сграда, прилична на сбор от корабни платна, която се появява, щом напишете Австралия в интернет. Разговарям по телефона с Бойка Велинова, неформален кореспондент на "Покана за пътуване" от Андалусия. Тя се озова в държавата-континент точно в навечерието на Covid пандемията.
Бойка е не само сладкодумен разказвач. Тя е неспасяем пътешественик, посетила е 109 държави на шест континента и като любител-кулинар е претворила по-голямата част от гозбите им в собствената си кухня и в безброй статии.
Мираж ли е операта в Сидни? За повече от нас – да. Но си е съвсем истинска глава в книгата "Антология на миражите", написана от Бойка Велинова и пресъздадена в ефир за слушателите на "Покана за пътуване".
Чуйте звуковия файл.
Снимки – личен архив на Бойка Велинова
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg