Не всяка слънчева светлина е еднаква. Времето от деня, сезонът и географското положение – всичко това има отношение към интензивността на слънцето.
Времето за естествена защита на кожата е по-кратко, когато сте навън по средата на деня в разгара на лятото – например, ако сте в планината, защото UVB радиацията се увеличава с увеличаването на надморската височина.
До морето пък UV лъчите се усилват чрез тяхното отразяване във водата. На тропиците, когато слънцето е в летния си зенит, UV светлината изминава по-кратък път през атмосферата на земята, което също я прави по-интензивна.
Как да се грижим за кожата си през лятото, коментира в "Нашият ден“ д-р Маргарита Къчева, дерматолог от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда.
"Наблюдават се дори изгаряния на кожата в градски условия. Предупреждаваме пациенти да бъдат изключително стриктни, когато са на почивка на морето или планината. Вече има нужда да спазваме слънцезащита дори и в градски условия“, допълва д-р Маргарита Къчева.
Вредите от слънцето
Натурална защита срещу слънце няма. Когато се използват слънцезащитни продукти и слънчевото изгаряне е било възпрепятствано, след слънчеви бани кожата не във върхова форма.
Слънцето, вятърът и жегата я изсушават. Точно заради това хората не трябва да се доверяват на реклами, свързани с продукти, базирани на натурална основа.
Слънцезащитният продукт за кожа трябва да е с широк спектър на действие със слънцезащитен фактор от 30 до 50.
При леко изгаряне могат да се приложат хидратиращи и охлаждащи компреси, съветва дерматологът.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg