Практикуването на бойни изкуства от Древния Изток извън родината им е неизбежно свързано с това, че много от понятията, с които боравят тези философско-тренировъчни системи – включително названия на техники, практики, точки в тялото и др. – имат нужда от допълнителни пояснения, за да бъдат правилно възприети от практикуващите ги чужденци.
Именно към това подтиква Христина Теодосиева, доктор на филологическите науки и млад човек, който от години практикува древното бойно изкуство тадзицюан (у нас то все още е по-популярно с названието "тай чи“ през превода му от английски език) да създаде книгата "Езикът на Тайдзицюан“.
В нея лингвистичните търсения на авторката, както и смисловият и философски превод на основни понятия, се преплитат с практическата насоченост, която да е в помощ на българите, които го изучават.
Повече за личния път на Христина Теодосиева в тайдзицюен и причините да създаде подобна книга – разказва самата тя в "Нашият ден“:
"Първата ми специалност е българска филология, имам докторантура по Теория на литературата. След това завърших втора магистратура в съвместна програма на Софийския университет и Пекинския университет за чужди езици – казва се "Междукултурна комуникация и превод с китайски и български език“ и книгата, за която си говорим, започна първо като магистърска работа в тази програма“.
За да я превърне в четиво, достъпно за по-широка аудитория, впоследствие д-р Христина Теодосиева изчиства част от специализирания академичен език и я адаптира така, че да носи практически ползи за практикуващите тайдзицюан в България.
"При обясненията по време на тренировки много често се използват специфични понятия – най-вече за точките в тялото, към които да насочим вниманието си, за съответните движения – как да се изпълняват“, пояснява тя и допълва:
“Първата ми цел беше да съставя един кратък речник на тези понятия, като предложа вариант за превод на български на базата на събиране на много други варианти и конкретно на превод от китайски. В България тайдззицюан навлиза преди 40 и повече години през руски и английски език. Съответно понятията са били въвеждани най-напред през тези два езика. За мен беше важно да представя най-популярните преводи на понятията през руски и английски език, за да може, когато човек погледне този речник, да знае, че всички тези варианти на превод се отнасят към едно и също нещо.“
Интересът на Христина Теодосиева към тайдзицюан се заражда от нейния баща, който практикува древнокитайското изкуство още преди нейното раждане. Самата тя се занимава години наред с тайдзицюан в България, а по време на своята специализация в Китай, неин ментор е известният майстор Ся Чансан, който предоставя и целия снимков материал с демонстрации на техники за книгата.
"Основният фокус на книгата всъщност е насочен към практикуващите тайдзицюан“, уточнява още д-р Теодосиева и допълва:
Докато я пишех, се надявах че би могла да бъде полезна за хора, които се занимават в момента“. В бъдеще обаче планира да направи и продължение с акцент върху практиките с оръжие в тайдзицюан – една отделна и много обширна тема“.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg