До 12 юни в белгийската столица се провежда фестивалът "Новият европейски Баухаус ". Предвидени са разнообразни събития, които ще показват концепциите на Европейската комисия, взаимно със експерти от разнообразни сфери, за промяна на пространството. Фестивалът е част от дейностите за разпространение на “Европейския зелен пакт".
Стилът Баухаус, който буквално означава "къща за строителство“, се изразява в създаването на предмети и сгради с достъпен дизайн.
Тази е школа за дизайн, приложни изкуства и архитектура е основана през 1919 г. във Ваймар от Валтер Гропиус.
В края на 2020 година председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен лансира инициативата за новото европейско "Баухаус“ движение.
Инициативата се основава на културата, образованието, науката и иновациите в Европа, за да превърне обещанието на Европейския зелен пакт в подобрения за нашето ежедневие.
До 2023 година се предвижда реализирането на няколко нови европейски проекти "Баухаус“ в различни държави-членки на ЕС, които да бъдат посветени на устойчивост, съчетана с изкуство и култура.
Всеки един от проектите ще има свой специфичен фокус, като например: използването на естествени строителни материали, енергийна ефективност, дигитални иновации за ефективно използване на ресурси и др.
Иронията е, че "Баухаус“ е роден в друга среда. То е спонтанно формирование на интелектуалци, които са били в уникалния исторически момент. Докато сега новият европейски Баухаус е инициатива на една мегаструктура – ЕС, споделя в "Нашият ден" архитект Мартин Микуш.
"Реките на София“ е българският финалист в наградите на Европейската комисия "Нов европейски Баухаус".
Проектът е на фондация "Колективът" и единственият български участник в надпреварата. Той акцентира върху дългосрочна инициатива за подобряване на състоянието на реките, които минават през центъра на столицата.
Перловската и Владайска река носят чиста вода от Витоша в самото сърце на столицата. Бреговете им са недостъпни за хората, откакто са канализирани в корита от дялан камък през 40-те години на миналия век.
Така реките разделят градското пространство и остават мъртва зона, която хората избягват, вместо да служат като парк и да осигуряват възможност за връзка на хората с природата в града.
Основен проблем е замърсяването на реките поради смесване на дъждовни води със софийската канализация.
"Ние не можем да избягаме от елементите на средата. Няма град, който да е изцяло урбанизиран и да е здравословен. София все още има шанса да си върне естествената среда, защото тя все още присъства. Реките са прекрасен претекст да се разшири тази връзка между застроената среда и естествения ред. Идеята за линейни паркове по реките на София е чудесна", допълва архитектът.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg