Португалският писател Жоао Пинто Коелю, автор на историческите романи "Попитайте Сара Грос", "Лудите от улица "Мазур" и "Време за преструвки" гостува в България в София в рамките на "Панаира на книгата". Писателят борави с перото на документалистиката, която умело превръща в художествена история. Романите му са пълни с факти, с реални преживявания и символи, които изграждат сюжета на докосващи социални и исторически значими сюжети. Жоао говори за Холокоста, за режима на Мусолини, за Аушвиц, със силата на истинското запечатало и болка и сълзи перо. Самият той казва, че му е било трудно, докато напише първия ред по такива уязвими теми:
"Винаги съм отговорен към запазването на истината. След като съм разговарял с много оцелели от Холокаста, знам колко те държат фактите да бъдат предадени такива, каквито са. Много е трудно да се пише по тази тема, винаги се опасявам, че мога да направя някоя грешка. Защото внимавам и се опасявам как се описва страх, глад, студ, защото, както казва Примо Леви, това са думи, които са измислени от свободни хора, които никога не са били в Аушвиц, затова ни трябва нов език, с който да опишем тези състояния. В първия ми роман Сара Грос е събирателен образ, тя разказва историите на останалите герои в сюжета. Това е роман за разкритията, малко по-малко се разкриват факти. Важното е, че истината побеждава, любовта може да живее без истината, но в крайна сметка истината побеждава накрая."
Любовта в различните си измерения – между мъж и жена, между приятели, също е част от творчеството на Жоао Пинто Коелю, като един своеобразен символ на изграждането, на търсенето, на истината, и на оцеляването:
"В книгата ми "Време за преструвки" любовта е оръжие за оцеляване на едно момиче, което живее в изключително травмираща и тежка ситуация и тя намира своята специфична любов, което се разбира в края на романа, това и служи за преодоляване на трудностите в Италия в този период. Трудностите между Анина и Козимо са трудностите, които срещат всички италиански евреи в този период. Това е една борба за оцеляване, но и е пример за помощта, която са оказали християните италианци, в сравнение, с това което се случва в други европейски градове."
Чуйте повече от звуковия файл.
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
Две международни изложби в София са посветени на разделенията и общуването – обсъждат сложни и дори тежки въпроси в нашето съвремие, понякога с неочаквани последици. "През призмата на границите – Епизод 2", представена в Националния исторически музей до 29 август, е курирана от Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер. Тя е резултат от..
И тази година отидохме в град Кубрат, и пак ни хареса! За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" и Община Кубрат дадоха възможност на всички смешни хора от близо и далеч да покажат какво могат. Не са толкова много местата, където писатели, карикатуристи и любители на хумора и сатирата могат да се срещнат очи в очи, което прави начинанието още..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg