Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концертмайсторът Албена Данаилова

Класическата музика дава усещане за вечност

Албена Данаилова Виенска филхармония

Можете да я видите на първия пулт на Виенските филхармоници. Наричат я “първа дама” на тази консервативна институция. Тя е първата жена концертмайстор, записала името си в близо 180-годишната история на Виенската филхармония. Родена е в София, в семейство на музиканти. Учи цигулка при Нели Желева – в НМУ "Любомир Пипков“, и при проф. Дора Иванова – в НМА "Панчо Владигеров“. Професор по цигулка във Виенския държавен университет. Има успешна кариера на солист и камерен музикант. Била е първи цигулар в Баварския държавен оркестър, където по-късно става концертмайстор. Един сезон  свири и в Лондонския филхармоничен оркестър. Водач е на „Ensemble Wien“. Редовно концертира в България, Германия, Израел и САЩ. Има записи  за немското радио „Kultur“, Северогерманското радио и Българското национално радио.

В ролята на Главен герой в "Нашият ден“ влиза Албена Данаилова. Днес (10 юни) от 19.00 часа в зала "България" – заедно със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Марк Кадин, тя ще изпълни Втория концерт на Бела Барток. Това е едно от най-сложните произведения от цигулковия репертоар и сериозно предизвикателство за всеки солист и оркестър. Темите му напомнят темпераментни унгарско-цигански импровизации. Във втората част на концерта в зала "България" ще прозвучат "Blumine" от Густав Малер и "Увертюра, скерцо и финал" от Роберт Шуман.

Изтъкнатата българска цигуларка споделя, че: "Това е неговият последен инструментален концерт, който композира, преди да емигрира в Щатите в предвоенно време. Имах голямо желание да го науча и да го изсвиря. Това го прави много интересен, защото може би съм изсвирила толкова много музика, мога да чуя много повече от многопластовостта на концерта, който наистина е композиран фантастично. Може да се изпълни по 101 различни начина. Репетициите са страшно концентрирани, защото и за оркестъра това е като за първи път. Може би има някои колеги, които са го свирили с Георги Балев, но оттогава не е свирен“.

Война през погледа на виртуозната цигуларка 
Изтъкнатата българска музикантка коментира отражението в музикалния свят на войната в Украйна"Никога не бих повярвала преди, че е възможно да се повтори такава война в Европа. Ние всички сме израснали с войни, които не се случват в Европа, защото Европа го е преживяла. Сега животът ни доказа точно обратното. Нищо не е помъдряло нито в източна, нито в западна посока", казва Албена Данаилова.

Как се промени музикалната сцена след пандемията?
Концентрация и упоритост са необходими за успеха на един музикант, не само свиренето. Нужно е също и желание да се изпипат всички детайли и компоненти. След две дълги години на рестрикции в Германия и Австрия публиката се завръща, защото има нужда да се върне към онази стара нормалност.
Ето какво твърди Албена Данаилова: "Осъзнах какво мога да загубя, без да мога да контролирам тази ситуация. И винаги когато ми стане трудно, си казвам – да, обаче: "Искаш ли да се върнем в онова? Това е един отрязък, който липсва в моя живот". И допълва, че "в бъдеще се усеща тенденцията, че това няма да е така преливащо и заливащо, защото цените на билети скочиха драстично. Не заради пандемията, а заради огромната криза, която настъпва. Ние ще видим последствията вероятно през следващата година. Пълни зали няма да има не заради пандемията".

Виенската филхармония отвътре
"Познаваме се много добре, въпреки, че не говорим толкова много. Прекалено често сме заедно. И, ако музиката е като вид групова терапия,  това доста често помага, заставайки  вечер там, загасвайки лампите с някой добър музикант пред нас. В повечето случаи, което ни прави  пътешественици  във времето", споделя Албена Данаилова.

Посланието
Изтъкнатата българска музикантка с типичната си скромност пожела всички да са здрави, здраво стъпили на земята, без никакви други големи очаквания.

Традиция е музикантите да споделят помежду си на какъв инструмент свирят техните колеги. 

За любопитните – Албена Данаилова свири на майсторска цигулка, предоставена ѝ от Австрийската национална банка.

Цялото интервю с Албена Данаилова можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45