Той е на сцена повече от 50 години. Той е бардът, който изпя "Булевардът", "Не остарявай любов" и "Младостта си отива". Роден е в София на 13 август 1946 г. Завършва режисура в Театралната академия "Черкасов" в Санкт Петербург.
Днес в ролята на Главен герой влиза Михаил Белчев. Автор на осем стихосбирки и първият, който въведе термина изпята поезия. Песни по негови стихове са дали заглавия на албуми на наши известни изпълнители и групи: "След десет години" – ФСБ, "Майчице" – Георги Христов, "Пътят" – Ваня Костова, "Готови ли сте за любов" – Лили Иванова, "Ще продължавам да пея" – Йорданка Христова, "Хиромантия" – Милица Божинова.
Преди броени дни певецът спечели наградата за вдъхновение на името на Ана-Мария Тонкова на годишните музикални награди на БГ радио. Наградата е символ за изключителен принос и пример за всеотдайност към българската музика.
"Тръпката е жестока. Винаги преди изпълнение се вълнувам. Изпитвам удоволствие, когато видя някои очи долу в залата, някой, който повтаря думичките, които пея. Някой, който проронва дори една сълза по тези песни. Една песен може да промени съдби“, казва Михаил Белчев.
Вдъхновението, допълва изпълнителят, е "един поглед, едно докосване, една добра дума. Всичко това се събира в нещо, което се казва вдъхновение. Разклаща ме така, че ме принуждава се хвана за молива и за белия лист".
Радиото
"Националното радио е свързано с мен, с моето детство. Участвах в "Бодра смяна“. Аз идвах тук всеки ден, майка ми се пенсионира в БНР. Познавах всички – от хигиенистката до генерален директор на радиото. Уважавал съм, тачил съм, обичал съм радиото, защото ми е дало да стана Михаил Белчев“, споделя известният изпълнител.
Задължителната квота за българска музика
"Нека да го има, но няма да стане. Ние нямаме лоби в парламента. Това е много дълъг разговор. Това, което се предлага, е неразумно", коментира Белчев.
Новата песен
“Песенен послеслов” е песен, записана по време на пандемията. Ражда се за няколко месеца по тъжен повод – смъртта на Миряна Башева. Текстът е на известния поет Васил Сотиров – автор на десетки хитове, а музиката – на големия шлагерен композитор Хайгашод Агасян. Известният изпълнител приема предизвикателството да изпее: “Животът ми е пряка реч – тиренце между двете дати. Недейте се коси от жал и хич недейте се измъчва. Не вярвайте, че съм умрял, аз просто съм във друга кръчма”.
Целия разговор с Михаил Белчев можете да чуете в звуковия файл.
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg