Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градското земеделие в България – предизвикателства и особености

Дона Пикард
Снимка: Творчески колектив На улицата

През 2015 г. учените съобщават, че земята е загубила 1/3 от обработваемите си земи за последните 40 години, от друга страна, се очаква световното население да нарасне до 9,7 милиарда души до 2050 г. На този фон се смята, че едно от решенията за изхранване на жителите на градовете е градското земеделие.

Градското и крайградскoто земеделие се дефинира като грижа за дървета и други селскостопански продукти и животновъдство в рамките на града или в покрайнините на градовете.

По темата за градското земеделие, неговата роля и как се случва днес в големите градове на България – говори Дона Пикарт, главен асистент в Института по философия и социология при БАН и редактор на книгата "Градско земеделие за повишаване качеството на живот", научно изследване на колектив от автори, което излезе тази пролет. От Дона Пикард разбираме повече за същността и концепцията на градското земеделие и какви са основните цели на подобен тип земеделие. 

Чуйте разговора с Дона Пикард, главен асистент в Института по философия и социология при БАН.

Снимки – Творчески колектив "На улицата"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Георгиев и Грегъри Леон Фури

PlevelAI – изкуствен интелект за разпознаване и унищожаване на плевели

Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..

публикувано на 01.07.25 в 12:31
Нина Цанева и Благовест Маламов

Фондация "Атанас Буров" организира лятно училище за студенти по икономика

Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък.  Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..

публикувано на 01.07.25 в 10:48

Морето, музиката и свободата: "Джулай морнинг" във Варна

Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...

обновено на 01.07.25 в 10:06
Зорница Русинова

През август стартира пълна информационна кампания за стъпките към еврозоната

Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..

публикувано на 01.07.25 в 09:42

Като рибата от Вит друга няма!

Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..

публикувано на 30.06.25 в 17:25