Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За 10-и път се открива "Алея на книгата" в Пловдив

Снимка: АБК

От 13 юни започва най-мащабното пътуващо книжно изложение в страната Алеята на книгата в Пловдив и нейното десето издание. На площад Централен в града под тепетата ще бъдат разположени 14 шатри и 40 изложители. Алеята се провежда заедно с 20-ото издание на ежегодния литературен фестивал "Пловдив чете”. На откриващото събитие по традиция ще бъдат връчени наградите "Орфеев венец" за изключителен принос в съвременната българска поезия, както и "Златна четка" за най-добро художествено оформление на книга. А от 17.00 ч. в къща музей "Христо Г. Данов" ще бъдат връчени едноименните национални литературни награди, разказва Елена Георгиева, директор на "Асоциация Българска книга":

"Отново се фокусираме върху грамотността и най-малките читатели. На нашата жълта шатра ще има много гостуващи български и чуждестранни автори. Интересен акцент е и третото издание на Аниме и гейминг фестивал 2022, който представя традиционната и съвременната японска и комикс култура."

За най-малките читатели ще има работилници и уоркшопи. Очаква ги архитектурна работилница, Кристина Тужарова, както и Театър "Палто", Лятната читалня на открито с водещ Мария Петрова, камишибай театър със Светла Божилова и музикалното участие на солисти от Арт войс център ще забавляват и малки и големи.

Сред чуждестранните гости на фестивала са румънският писател и издател Богдан Станеску, италианският писател Джовани Додзини, който ще представи романа "И Бабукар водеше колоната", който е носител на Наградата за литература на Европейския съюз за 2019 г. Михал Сикора от Чехия също идва, за да срещне с читатели книгата "Пет мъртви кучета".

На фокус в програмата на "Пловдив чете" са две срещи с украински авторки – Гаска Шиян и Евгения Белорусец. Разговорът ще се проведе чрез видеовръзка. Ще бъдат представени романът "Зад гърба" на Гаска Шиян и сборникът с разкази на украинската писателка Евгения Белорусец "Щастливи падения".

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – АБК

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05