Селището за първи път се споменава в данъчния регистър на Османската империя от 1573 година, с името Ески Джумая (Стар Петък). През 1658 година градът става административен център, а от 1934 година той e преименуван на Търговище.
Решението да се създаде музей в Търговище е взето през 1951 година. На обществени начала се правят първите стъпки по организацията и предоставяне на експонати и през 1953 година е открита постоянната музейна експозиция. РИМ-Търговище е наследник на Окръжния исторически музей, утвърден като самостоятелен институт през 1960 г. Регионалният исторически музей съхранява уникални колекции, като най-старите експонати са датирани от 7 хилядолетие пр. н.е. Те са разпределени в няколко основни отдела:
• Археология – с постоянна експозиция, разположена в сградата на бившето училище "Хаджи Руси", представяща този регион от праисторически времена до Средновековието, с уникална енеолитна култова сцена от с. Овчарово… Една от най-интересните колекции е на Кралевското съкровище. Златните и сребърните предмети са открити при проучването на тракийска надгробна могила, при село Кралево. На 7 километра от Търговище се намират останките на древния град Mиcиoниc. Πpeз 1962 година пpoф. Димитъp Oвчapoв oтĸpивa ĸpeпocт от V - VІ вeĸ, cъc зaпaзeни cтeни, виcoĸи дo 3 - 4 мeтpa. Приема се, чe градът Мисионис e възникнал още в античността и е продължил да съществува чак дo ocмaнcĸoтo нaшecтвиe в ĸpaя нa XІVвeĸ.;
• Постоянната етнографската експозиция, подредена във възрожденската Хаджиангелова къща, представя бита, традициите и народните вярвания на местното население …;
• История на България XV-XIX век и нова и най-нова история, са другите два интересни отдела, които съхраняват музейните богатства…
Временните изложби на музея се представят във фоайето на старото училище в града, известно като Славейковото училище – днес "Св. Седмочисленици", паметник на културата с национално значение. Друг интересен музеен обект е къщата музей "Никола Симов-Куруто" – виден български революционер – знаменосец на Ботевата чета. В една от експозициите са представени и документи за Ескиджумайския панаир, който е бил сред най-големите панаири в този регион през XVIII и XIX в. Панаирът е посещаван от търговци от цялата Османска империя, както и от Западна Европа. В своите пътеписи Феликс Каниц отбелязва, че австрийски кораби са превозвали до Русе тонове стоки специално за панаира. Интересът към Ескиджумайският панаир изгубва своето значение в началото на 20 в.
Госпожа Магдалена Жечева, директор на Регионалния исторически музей - Търговище, представи изложбите и новите проекти. В разговор по телефона д-р Дарин Димитров, кмет на община Търговище – поздрави служителите на музея и слушателите на предаването. По негово мнение, музеят е една от най-активните институции в града…
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg