В проучването за интелектуалната собственост и младежта за 2022 г., публикувано от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO), се разглеждат двете страни на нарушаването на интелектуалната собственост: тенденциите при младите хора, които купуват фалшифицирани стоки, и достъпа до пиратско съдържание, като се оценяват тенденциите от 2016 г. насам.
Над 50% от младите европейци заявяват, че са закупили поне един фалшив продукт онлайн. В България 39% от младите са закупили такъв продукт, а 16% съзнателно са ползвали пиратско съдържание. Същевременно творчески организации се обединяват у нас в опит да защитят правата на продуктите си в интернет и предлагат Закон за спиране на достъпа до пиратско съдържание."Авторското съдържание, това е истински голямото предизвикателство, пред което се намираме, и то откакто съществува интернет като глобална мрежа за пренос. Правени са няколко опита. Има две европейски директиви в тази насока – от 2001 г. и от 2004 г. А през 2012 г. беше направен опит да бъде подписан един договор на международно ниво, но той не е ратифициран от България и в други държави, и той де факто пропадна. Този договор стреляше много над целта си и там бяха предвидени много неприятни неща", коментира в "Нашият ден“ адвокат Емил Георгиев.
Цената и наличността продължават да са основните фактори за купуване на фалшификати и за цифровото пиратство, но все по-голямо значение придобиват социалните влияния, като например поведението на семейството, приятелите или познатите придобива значителна тежест.
"Съдиите, към които се отнасят споровете в България, трябва по-често да си опресняват знанията. Самите те да минават на опреснителни курсове, да четат малко повече практика на ЕС, за да са в състояние да постановяват наистина адекватни съдебни актове, що се отнася до нарушени права на правоносители“, казва адвокатът.
63% от младежите в България (спрямо 60%) заявяват предпочитание да ползват цифрово съдържание от законни източници. По отношение на продуктите, така и на цифровото съдържание, младите хора посочват, че личните рискове от киберизмами и киберзаплахи са особено важни фактори.
Целия разговор с Емил Георгиев можете да чуете в звуковия файл.
Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg