Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирина Матеева:

Вятърните електроцентрали могат да бъдат препятствие за мигриращите птици

Възобновяема енергия не е равнозначно на екологична

Снимка: bspb.org

На днешния 15 юни отбелязваме Световния ден на вятъра. Това е ден за преоткриване на вятъра, неговата сила и възможности, с които може да промени нашия свят.

Вятърът е най-евтиният енергиен източник, той може да има огромни ползи за енергетиката и хората, но препречването на пътя му, може да има опасни последствия за птиците.

“Вятърът е много важен аспект за миграцията на птиците и едновременно с това препятствие. Реещите птици са големи, те използват въздушните течения, за да преминават огромни разстояния, но в условия на вятър те не са напълно контролируеми. Съоръжения като ветроенергийните, високи кули, включително и електропроводите, могат да бъдат препятствие на пътя на мигриращите птици“, казва в “Нашият ден“ Ирина Матеева от Българското дружество за защита на птиците и допълва:

“Трябва да си дадем сметка, че възобновяема енергия не е равнозначно на екологична енергия. Различните типове възобновяема енергия имат своя отпечатък и водят до определен вид щети на биологичното разнообразие и на природата“, подчертава Матеева и пояснява:

“Опазване и възстановяване на биоразнообразието е другият крайъгълен камък, освен енергийна ефективност, в “Зелената сделка“. Екосистемите всъщност са най-големият и най-силният балансьор на климатичните промени. Когато говорим за възобновяема енергия, развитие и т.н., трябва да са ни ясни няколко неща.

Добре е енергията да бъде произвеждана близо до потребителя. Много е важна и енергийната ефективност. Не е важно да имаме максимална енергия, за нас е важно да имаме постоянен поток, за да можем да осигуряваме потребителите.

Има и технически изисквания – на места има повече вятър, на други – повече слънце.“


Можем ли да говорим за безопасна енергия?

“Трябва да се експлоатират първо тези източници на енергия, които не нанасят щети върху природата.

Безопасна вятърна енергия може да съществува, когато самите ветроенергийни съоръжения не причиняват смъртност и прогонващ ефект на птиците. В момента технологията, която е канализирана и е масова, е опасна за птици и прилепи. Затова единственият начин, за да се предотвратят значителните въздействия върху птици и прилепи, е изначално да се поставят ветрогенераторите на територии, които не са чувствителни за тези видове.

През 2013 г., когато се направи картата за чувствителните зони, бяха посочени районите, в които има малък риск. Оказа се, че можем да постигнем целите на Европа с териториите, които не са рискови, или са слаборискови за птиците. Тази картата би следвало да бъде първоначалният ориентир, който да води ветроенергийните инвеститори“, посочва Матеева.

Наблюдаваме ли съобразяване с картата?

“Нямам впечатление картата да се спазва в последната година, когато се възобнови инвестиционният интерес към вятърна енергия. Говоря конкретно за Добруджа, където е и най-големият проблем заради миграционния път “Виа понтика“, защото птиците преминават от там и нощуват. Наблюдаваме реновиране на стари процедури за проекти в този район. Има инвеститори, които не са научили уроците от миналото“, казва още Ирина Матеева.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, bspb.org
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56