Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дарителски фонд с равносметка за първите седем

Наталия Фенерска: Учим се на дарителство трудно, но не е невъзможно

"Дарявам за да променям“ е мотото, което са избрали за работата на Обществения дарителски фонд в община Бяла Слатина учредителите му от сдружение "Първи юни“.

През 2022 година фондът навършва седем години от основаването си, а проектите, подкрепени от него, спомагат за реализирането на идеи най-вече в малките населени места на общината.

Повече за дарителската култура и начините, по които Общественият дарителски фонд помага на хората от местната общност да осъществяват инициативи, за които иначе трудно могат да бъдат намерени средства, разказва в ефира на "Нашият ден“ Наталия Фенерска – председател на сдружение "Първи юни“ – Бяла Слатина.

Неправителствената организация развива своята дейност вече над две десетилетия:

"Най-напред много години работехме в това да предоставяме и развиваме различни социални услуги в подкрепа на деца и хора в различен риск като социален асистент, ранна интервенция на уврежданията, мобилна социална услуга и други. Последните години се насочихме към работата с младежи“, сподели тя.


Съвместно с доброволческата помощ на младежи и младежката програма „Да работим заедно“ организацията се стреми да възроди дарителството и доброволчеството на местно ниво.

Като резултат от това преди 7 години е създаден Общественият дарителски фонд към община Бяла Слатина, подкрепен от местните общественици, културни дейци и множество доброволци.

Фондът набира средства не само чрез помощта на частни дарители и местни фирми, но и чрез разнообразни фондонабирателни събития.

Приблизително на всеки две години средствата, натупани в него се разпределят чрез отправяне на покани за кандидатстване, в които могат да се включат с идеите си училища, читалища, детски градини и различни неформални групи.

„Чрез обществения фонд направихме няколко сцени на открито в малки населени места от общината, на които хората започнаха много по-често да се събират и да правят събития.

Организират различни фестивали, на тези събития идват гости и от други населени места. Това по някакъв начин съживява живота в малките населени места и кара и деца, и възрастни да са по-активни като организатори и участници“, обяснява Наталия Фенерска.


Детските отдели в няколко читалища също са обновени с помощта на Обществения дарителски фонд. „Освен това съдействахме чрез фонда да се издаде книга с историята на село Търнава, която също остава за поколенията напред и в която също са събрани много интересни данни, включително и като история на дарителството“.

Идеите свързани с образование, култура и детско развитие са приоритетни за хората в община Бяла Слатина, установява широко проучване, проведено от сдружение „Първи юни“.

„Дадохме си сметка, че хората наистина имат желание да даряват за идеи в тази посока и е много удовлетворяващо, когато можем да представим някоя в завършен вид.


Така хората могат наистина да видят как се изразходват средствата и какъв е смисълът да съществува този фонд. Обществени дарителски фондове са основани от сдружението и в общините Оряхово и Козлодуй, но те все още нямат толкова дълга история и тепърва разгръщат дейността си.

Според Наталия Фенерска се учим на дарителство трудно, но не е невъзможно.

Още подробности за инициативите и възможностите за набиране на средства за обществено полезни цели, чуйте в звуковия файл.

Снимки: личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05