"Дарявам за да променям“ е мотото, което са избрали за работата на Обществения дарителски фонд в община Бяла Слатина учредителите му от сдружение "Първи юни“.
През 2022 година фондът навършва седем години от основаването си, а проектите, подкрепени от него, спомагат за реализирането на идеи най-вече в малките населени места на общината.
Повече за дарителската култура и начините, по които Общественият дарителски фонд помага на хората от местната общност да осъществяват инициативи, за които иначе трудно могат да бъдат намерени средства, разказва в ефира на "Нашият ден“ Наталия Фенерска – председател на сдружение "Първи юни“ – Бяла Слатина.
Неправителствената организация развива своята дейност вече над две десетилетия:
"Най-напред много години работехме в това да предоставяме и развиваме различни социални услуги в подкрепа на деца и хора в различен риск като социален асистент, ранна интервенция на уврежданията, мобилна социална услуга и други. Последните години се насочихме към работата с младежи“, сподели тя.
Съвместно с доброволческата помощ на младежи и младежката програма „Да работим заедно“ организацията се стреми да възроди дарителството и доброволчеството на местно ниво.
Като резултат от това преди 7 години е създаден Общественият дарителски фонд към община Бяла Слатина, подкрепен от местните общественици, културни дейци и множество доброволци.
Фондът набира средства не само чрез помощта на частни дарители и местни фирми, но и чрез разнообразни фондонабирателни събития.
Приблизително на всеки две години средствата, натупани в него се разпределят чрез отправяне на покани за кандидатстване, в които могат да се включат с идеите си училища, читалища, детски градини и различни неформални групи.
„Чрез обществения фонд направихме няколко сцени на открито в малки населени места от общината, на които хората започнаха много по-често да се събират и да правят събития.
Организират различни фестивали, на тези събития идват гости и от други населени места. Това по някакъв начин съживява живота в малките населени места и кара и деца, и възрастни да са по-активни като организатори и участници“, обяснява Наталия Фенерска.
Детските отдели в няколко читалища също са обновени с помощта на Обществения дарителски фонд. „Освен това съдействахме чрез фонда да се издаде книга с историята на село Търнава, която също остава за поколенията напред и в която също са събрани много интересни данни, включително и като история на дарителството“.
Идеите свързани с образование, култура и детско развитие са приоритетни за хората в община Бяла Слатина, установява широко проучване, проведено от сдружение „Първи юни“.
„Дадохме си сметка, че хората наистина имат желание да даряват за идеи в тази посока и е много удовлетворяващо, когато можем да представим някоя в завършен вид.
Така хората могат наистина да видят как се изразходват средствата и какъв е смисълът да съществува този фонд. Обществени дарителски фондове са основани от сдружението и в общините Оряхово и Козлодуй, но те все още нямат толкова дълга история и тепърва разгръщат дейността си.
Според Наталия Фенерска се учим на дарителство трудно, но не е невъзможно.
Още подробности за инициативите и възможностите за набиране на средства за обществено полезни цели, чуйте в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg