Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липса на младежки политики ли прозира зад бруталния случай в Перник?

Снимка: БГНЕС

Синът на заместник-окръжния прокурор на Перник Васил Михайлов остава в ареста, след като беше задържан при спецакция в сряда 15.06.2022 г. Младият мъж е привлечен към наказателна отговорност за причинена телесна повреда на мъж и закана за убийство на жена. Срещу него обаче има и серия от сигнали за нанесени побои.

Агресия, побои, страх и чувство на безнаказаност. Показателен ли е този случай на насилие в Перник за процесите?

Случващото се в Перник ни връща в едни позабравени времена на Райко Кръвта и цяла плеяда бандити, които години наред тормозеха и държаха в страх перничани, разказва за "Нашият ден“ кореспондентката на БНР в Перник Елена Тамакярска.

С чувството за безнаказаност вероятно заради поста, който заема баща му, 18-годишният Васил Михайлов е дори по-опасен от предшествениците си, защото, според оскъдните факти, които бяха изнесени от полицията и прокуратурата, в част от побоищата саморазправите били без конкретен повод. Историята започва да се разплита, след като съпругата на пребития от него бивш футболист на "Миньор Перник“ Румен Антонов разказа за случая.

 Повече можете да чуете в звуковия файл.

Единствено липса на младежки политики ли прозира зад бруталния случай в Перник?

Тихомир Безлов

Според Тихомир Безлов, старши анализатор в програма "Сигурност " в Центъра за изследване на демокрацията, проблемите са в семейството и в училището, както и в липсата на институции, които могат да видят такива тежки отклонения в поведението при деца и младежи. Проблемът е, че на местно ниво няма взаимно контролиращи се институции. Има нужда от механизми за обратна връзка в отговорните институции – МВР, прокуратура и местна власт.

"Кой направи публична темата в Перник? Направи я кметът. Оказа се, че няма местни медии. Това един от факторите. Всъщност по места в резултат на серии от кризи, технологични промени няма местни медии. Когато се случи подобна ситуация, тя трябва да попадне в националните медии и тогава да стане достояние на обществото", коментира експертът.

Целия разговор с Тихомир Безлов можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БГНЕС
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55