Тя има излъчването на големите кинозвезди от миналото – красива, загадъчна и леко дистанцирана. И в същото време е невероятно естествена и чистосърдечна като дете. Разговаря охотно, смее се от сърце и искрено се изненада, когато ѝ направих комплимент за лекотата, с която изпълнява дори и най-виртуозните пасажи. Пианист със солидна кариера и редица награди, Надежда Влаева е запазила скромността и непосредствеността си и умее да се радва не само на собствените успехи, но и на постиженията на другите. Тя смята, че за всеки има място под слънцето и не бива да хабим енергията си за завист и конкуренция, а голямата ѝ детска мечта е била да успее да накара всички хора да обичат класическата музика.
Надежда Влаева е родена в София и завършва Музикалното училище. На 15 печели първата си награда на конкурс за млади пианисти в Италия. Учила е при проф. Антон Диков, след това – при Лазар Берман . От години живее и работи в Ню Йорк, но често концертира в Европа, включително и в България. Не само изпълнява, но и композира музика и се надява скоро първият й компактдиск със собствени композиции да види бял свят.
Поводът да ни гостува в "Предаване без име" беше соловият ѝ рецитал в камерна зала "България", състоял се на 30 май т.г. в рамките на ММФ "Софийски музикални седмици", но тъй като няма случайни неща, броени часове преди да запишем уговореното интервю, по волята на публиката Надежда Влаева бе избрана за "Музикант на годината 2021". Голямо и заслужено признание, повод за което е излезлият миналата година компактдиск на Hyperion с малко познати творби на Панчо Владигеров в нейна интерпретация, който получи прекрасни рецензии и признание. Престижното списание Gramophone го постави в специалните си акценти за месец юли 2021 с великолепна рецензия в "Изборът на редактора", с подобна ласкава оценка излезе и австралийското музикално издание Limelight Magazine, а BBC Music Magazine също отличи с добри отзиви не само работата на българската пианистка, но и самата музика на Владигеров, която за съжаление все още е непозната за голяма част от западния свят.
Наградата, която Надежда Влаева получи в допитването на "Алегро виваче", бе обстойно коментирана в редица медии. "Предаване без име" по традиция реши да погледне към изпълнителката от друг ъгъл. Как е започнало всичко, какво дете е била Надежда Влаева, как е свързала живота си с пианото и каква е извън сцената – всичко това можете да научите, ако ни слушате в двете поредни съботи - на 18 и 25 юни – от 11.00 часа по програма "Христо Ботев". Част от интервюто е и в звуковия файл.
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg