Ако обичате да си правите автопортнетни снимки, днес имате повод за празник, защото 21 юни е Международният ден на селфито.
Селфито е снимка, при заснемането на която снимащият, понякога заедно с група хора, попада в кадъра, и е тясно обвързана с генерирането на основно съдържание в социалните мрежи.
Терминът влиза официално в Оксфордския речник през 2013 г. Първото селфи обаче е заснето още през 1839 г. от американеца Робърт Корнелиус.
“Важно е, когато човек избира, да прави каквото и да е, включително и селфи. Просто да е наясно със себе си – защо сега, защо в такъв момент, какво искам да покажа, как представям себе си, какво харесвам, какво не харесвам. Ако човек е осъзнат, за мен това е възможност, която да ме свърже повече с другите хора, ако не е осъзнат обаче, крие рискове“, казва в “Нашият ден“ психологът Светлана Велкова и допълва:
“Създава се една илюзия, че всичко е въпрос на избор – дали ще се харесам, или не. Гледам усмихнатите селфита на другите хора в социалните мрежи. Как това се отразява на мен самата, дали се замислям за собствения си живот. Тази илюзия може да е рискова, че другите хора са щастливи, а аз днес не съм и оттам да тръгне един вътрешен диалог, който няма да е много добронамерен към мен самата.“
“Възможно е селфито да изгражда фалшива представа за нас и състоянието ни. По-големият риск е как възприемам автопортретите на другите хора и какво си казвам за мен, за това как може да съществува човек като мен с другите хора в този свят. Въпрос на престиж е, ако моето селфи няма толкова лайкове, колкото тези на другите, това е едната линия. Другата е, колко добре изглеждат другите и колко интересен живот имат. Ако се опитвам през селфито да не призная, че има части от тялото, които не харесвам, това би било проблем“, посочва още Велкова.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg