Има безброй начини да опознаем София. Има и безброй начини да почетем паметта на знаковите личности, оставили следа в градския ни, социален и културен живот. Ако съчетаем двете неща, се получава една приятна обиколка из емблематичните софийски улици, които говорят за живота, навиците и творческия път на конкретната личност. В случая тази на обичания от всички Стефан Данаилов.
Неотдавна по нетрадиционен начин в София започна националната програма по честването на 80-годишния юбилей на Мастъра.
И днес, за втори път, "Ламбо сафари" ще започне от 18 часа в градинката пред Народния театър и ще разходи желаещите из столицата – такава, каквато може да бъде видяна само през живота на софиянеца Стефан Данаилов.
"Виждаме София през един субективен поглед, пречупена през личната биография и съдбата на Стефан Данаилов. Това е много хубав знак, че София може да бъде забелязана през различни ъгли, може да бъде преоткривана“, каза в "Какво се случва“ един от инициаторите на сафарито – журналистът Георги Тошев.
"Ламбо сафари", подобно на събитията, посветени на известни личности и провеждани в световни градове като Стокхолм и Париж, прави опит да разкаже един почти 80-годишен живот през местата, които Данаилов е посещавал, на които се влюбвал, обичал и пресъздавал различни роли. Като градинката "Кристал“ – мястото, на което среща голямата си любов Мария; "Докторската градина“, в която се снимат сцени от първия филм с участието на ученика тогава Стефан Данаилов "Следите остават“ по Павел Вежинов; НАТФИЗ, където Мастъра, както го наричат студентите му, учи и преподава. Гидове в това пътуване през времето и спомените на и за Данаилов са известни негови студенти, които днес са вече утвърдени актьори – като Силвия Лулчева, Дарин Ангелов, Влади Въргала и други. Те представят неговата София и собствената си представа за големия български артист. Така се създава и един колективен образ на Стефан Данаилов.
"Не вярвам, че има бъдеще една нация, която не помни, която не успява да се връща към знакови личности и събития от новата история. В цял свят годишнините или почитта към забележителни творци с всяка изминала година добива огромни мащаби. Тези личности разкриват и разказват историята на една държава и един град“, добавя още Георги Тошев.
В момента той работи върху нова книга за Стефан Данаилов, която през живота на актьора разказва историята на България от 40-те години на миналия век до днес. Според журналиста именно през личната съдба на забележителен артист, творец, общественик и политик, преподавател, какъвто е Стефан Данаилов, започваш да прочиташ и препрочиташ историята на нашата страна по друг, различен начин. Затова е важно да помним и да почитаме тези хора, които и днес са живи чрез нас.
Следващото издание на "Ламбо сафари" ще бъде на 28 юни. То отново ще започне от градинката пред Народния театър в 18 часа.
Събитието, както и цялата юбилейна програма, посветена на 80-годишнината на Стефан Данаилов, се реализира с финансовата подкрепа на Столична община. Партньори са още Българската национална филмотека и Народният театър "Иван Вазов“.
Повече от Георги Тошев чуйте в звуковия файл.
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg