Европейската агенция по лекарствата е препоръчала 92 лекарства за одобрение през 2021 г. Това става ясно от дейността на регулативния орган, който бе приет от Управителния съвет.
В "Нашият ден“ проф. д-р Илко Гетов, българският представител в Европейската агенция по лекарствата, коментира, че "2021 година беше изключителна натоварена за работата на Европейската агенция по лекарства. Рекорден брой нови международни непатентни наименования са разрешени. Освен това към тях трябва да добавим 89 лекарства, за които са разширени указанията или това за какво могат да се прилагат“.
Част от новите лекарствени препарати се прилагат в следните групи: онкохематология, ревматология, онкология, педиатрия и при ендокринните заболявания. "Пет лекарства са получили негативно становище, т.е. отказано е да бъдат разрешени за употреба в ЕС", казва експертът.
И допълва, че "политиката за одобрение следва стриктно регулаторните изисквания за съответните лекарства да имат доказателства за качество, ефикасност и безопасност. Като с оценката са ангажирани най-добрите специалисти от страните-членки на ЕС".
Скоро към Европейската агенция по лекарства ще бъде създадена система за следене на потенциални липси за недостиг на лекарства за гражданите на ЕС. Добрата новина е, че България вече разполага с такава.
Клиничните изпитвания също имат своето място в годишния отчет на Европейската агенция по лекарства, като достъпът на пациенти се улеснява значително. Най-голям дял имат в сферата на онкологията, онкохематологията и педиатрията, а също така и за Covid-19.
"Само в рамките на 2021 г. Европейската агенция по лекарства разреши за употреба 4 ваксини и 5 терапии за лечение на Covid-19. Все още е рано да говорим за комбинирана ваксина срещу Covid-19 и грип", допълва експертът. Очаква през есента да се появи ваксина и за най-малките до 5-годишна възраст.
За съжаление масовата безконтролна употреба на антибиотици води до появата на мултирезистентност. Има пациенти, които няма с какво да бъдат лекувани. Разработват се нови антибиотици. Най-важното е предприемането на мерки и политики по отношение на ограничаване на безконтролната употреба на антибиотици, твърди проф. Гетов.
Целия разговор с проф. д-р Илко Гетов можете да чуете в звуковия файл.
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg