Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Живопис и скулптура. В памет на Светлин Русев"

13
Снимка: Ани Петрова

Галерия "Арте" представя една по-особена и знаменателна колекция от творби – живопис и скулптура, също така с особено посвещение "В памет на Светлин Русев". 

“Изминаха четири годишни, откакто той напусна, този свят, но на 14 юни, датата на неговото раждане, негови приятели, колеги, негови ученици, съмишленици продължават да свързват свое творчество с неговата личност. 

В изложбата участват шестима скулптори и петима живописци, които по смислен начин, макар и с личния си почерк, са отдали почит на тази личност – художниците са Валентин Старчев, Емил Попов, Станислав Памукчиев, Десислава Минчева, Ивайло Мирчев, Ангел Станев, Иван Славов, Кирил Мескин, Донка Павлова, Иван Русев, Милко Божков, които със силата на своя талант и знаково име свързват своето изкуство с неговото име.

По повод тази удивителна колекция Десислава Минчева ни среща с едно своеобразно нейно послание и почит към нейния колега и учител, назовано кратко "Писмо“, в което казва: "Човек мярка, човек институция, човек, който ние сме разпъвали безброй пъти на кръста на претенциите и желанията си". 

На видно място в галерия "Арте“ стои изписано и едно друго посвещение, написано приживе – на големия наш поет Константин Павлов, с когото имаха общи проекти: "Писмо до Светлин“:

"…Напред! И пак напред! Сега става най-зловещото! И най-заслуженото наказание! Величие! Безвремие! Самотност! ПУСТОТА!“

За атмосферата на тази изложба "Живопис и скулптура. В памет на Светлин Русев" за "Артефир" споделят: Станислав Памукчиев, Емил Попов, Кирил Мескин, Ангел Станев и Десислава Минчева.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Ани Петрова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия

Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..

публикувано на 23.07.25 в 13:35

"Многострадалната Геновева" оживява на сцената на Старозагорския театър

Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..

обновено на 23.07.25 в 10:52

"Лятна филмомания" в Банско

Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..

публикувано на 22.07.25 в 16:39

Троян и Габрово в творчески диалог чрез художничката Пепа Църова

Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни".   Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..

обновено на 22.07.25 в 12:01

Фестивалът "Дунавски вълни" стартира с богата програма във Видин

Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..

обновено на 22.07.25 в 11:15