Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искрен Иванов: Френското предложение е най-доброто решение за България

Снимка: БГНЕС

На срещата в Брюксел вчера премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски отхвърли предложението на френското председателство за начало на преговорите на Скопие с Европейския съюз и постави на Европейския съюз 5 условия това да се промени.

Премиерът Петков изрази днес в Брюксел надежда Народното събрание да гласува възможно най-бързо приетото от Комисията по външна политика:

"Надявам се, че парламентът ще направи широко обсъждане максимално бързо, но това зависи от тях! Когато човек отстоява българската позиция, се вижда, че има и респект от европейските партньори", заяви Петков, който участва в срещата на върха на лидерите от Европейския съюз и Западните Балкани.

“Няма перспективи тази безрезултатност скоро да се разреши, освен ако натискът върху България не се засили. Аз поне съм песимист. За мен т.нар. "френско предложение" е най-добрата опция за нас, защото то силно облагодетелства България и нашите интереси“, казва в “Нашият ден“ политологът д-р Искрен Иванов.

“Предложението има само един пункт, който ощетява България, това е въпросът за македонския език, който Европа няма как да не зачеркне, защото знаете, че всички официални езици на ЕС се нареждат и по сайтовете на Съюза, и във виртуалното пространство.“

Рама (вляво), Ковачевски (в центъра) и Вучич на пресконференцията в Брюксел - 23 юни 2022 г.

Топката е в полето на РСМ

“Не мисля, че разрешаването на спора минава през София. Виждаме, че в България започва да се формира вътрешно-политически консенсус, включително между партии, които имат коренно различни гледни точки за това как трябва да поеме от тук нататък страната. В момента те са на едно мнение, че Френското предложение е възможно най-добрият вариант за България.

Проблемът е в Република Северна Македония, която отказва да диалогизира и систематично насърчава едни практики – поругаване на културни ценности, палежите на българския културен институт и други“, посочва още Иванов.

Албания

“Еди Рама трябва да си спомни, че когато Албания и РСМ кандидатстваха за членство в НАТО, всички страни-членки на НАТО ги подкрепиха.

Това, че много държави от ЕС подкрепят Северна Македония, не означава, че ние не можем да си защитим интереса. Топката е в полето на РСМ“, посочва още Искрен Иванов.

Съветът на ЕС одобри Украйна и Молдова да получат членство в ЕС

“Това е една крачка напред в интегрирането на двете страни. Нещо, което отдавна трябваше да се случи, защото винаги съм казвал, че съм оптимист за членството на Украйна и на Молдова в ЕС, но съм песимист по отношение на тяхното членство в НАТО.

Политиката за разширяване на ЕС се движи в рационални граници. Нещата могат да станат различни, когато дойде време да се преговаря за Грузия. Тъй като тя е важна стратегическа точка за Русия, почти колкото Украйна“, заяви Иванов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12

Ключът към Бога

В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..

публикувано на 11.12.24 в 12:35
Аркади Шарков

Контрол и ефективност: Ключови предизвикателства пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..

публикувано на 11.12.24 в 11:57