Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галерия "88 Камен Попов" идва от Люксембург в София

4
Снимка: Светлана Тарашоева

Тези дни в София отвори врати още една галерия – "88 Камен Попов". Юлита Попова и съпруга ѝ Жос Селис създадоха галерията и едноименна фондация в памет на именития наш художник и плакатист Камен Попов. В продължение на 32 години основаната през 1988 година от Камен Попов в центъра на Люксембург галерия "88" е едно от най-престижните места за изява на най-известните български и европейски художници и школа за млади таланти.

Сега сестрата на Камен Попов – Юлита Попова и съпругът ѝ, които от две години се установиха в София, създадоха едно изключително модерно арт пространство на ул. "Богатица" 25, в което е запазено цялото творчество на Камен Попов и е изложена част от уникалната колекция на галерията в Люксембург. Галерията е едно прекрасно място, направена е с много вкус и още с откриването стана ясно, че тя ще бъде част от културния живот на столицата ни.

Идеята за "преместването" на галерия "88" от Люксембург в София е отдавна. Юлита Попова и съпругът ѝ смятат, че ще провокират почитателите и клиентите си от цяла Европа да посетят София и затова избират един малко странен обратен път към България. Те излагат плакати на Камен Попов и живописни работи, а също и работи на български художници, с които са работили през годините. Имат намерение да канят български художници, не много популярни у нас, които работят по света. В един сезон предвиждат по 4-5 добре премислени, камерни изложби, като продължават и сътрудничеството си с автори, с които са работили и преди.

Налагането на художници от източноевропейски страни е много трудно, споделя своя опит Юлита Попова, но тя се надява, че доверието, което имат в Люксембург, ще продължи и в София. Камен Попов е познато име за художниците и е известен в световен мащаб , но не е толкова познат за по-младото поколение у нас. Малцина са навярно тези, които знаят, че в Музея за модерно изкуство Ню Йорк (МоМа) има негов афиш на тема 1917 година или, че той е автор на плакатите, символизиращи приемането на България и Румъния в ЕС. Юлита Попова продължава своя разказ за световно известния художник Камен Попов, който можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Светлана Тарашоева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44