Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Вдъхновяващата Наталия Цекова – първата ромка, завършила НАТФИЗ

Наталия Цекова
Снимка: личен архив

Наталия Цекова е първата ромка, завършила НАТФИЗ. Има две дипломи. Завършила е специалност “актьорско майсторство“ за драматичен театър в класа на проф. Здравко Митков, а след това магистратура “Публична реч“, отново там. Има няколко моноспектакъла в тандем със Здрава Каменова, последният е “Вкусът на живота“. Снима се активно в кино- и телевизионни продукции, сред тях са сериалът “Откраднат живот“, филмът “Големият френски обир“ и късометражната продукция “Майка“.

Наталия Цекова в сцена от спектакъла „Цигански колела“

Наталия Цекова е главен герой в “Нашият ден“

“Усещам се успяла в някакъв смисъл – не толкова, колкото би ми се искало. Фактът е, че се справям и работя това, за което съм учила, мисля, че е успех. Имам колеги, които не са стъпвали на театрална сцена, – казва Цекова и допълва –

В четвърти клас окончателно реших да стана актриса. Знаех, че искам да правя това и го постигнах. Аз не вървя с табела “Аз съм ромка“, когато започне процесът на работа и кажа нещо за себе си, няма как да не кажа този факт от моя живот. Случвало се е да премълчавам произхода си, защото виждам негативи реакции на хора, които веднага ме слагат в клишето или в представата на това какво е да си ром в България, но никога не съм го криела.“

Наталия ЦековаПроекти

“В момента работя върху едни проект, ангажиран с ранните бракове в ромската общност. С мои колеги правим плейбек театър пред тези деца. Не искам да бъда учител, достатъчно е да бъда пример за децата по някакъв начин. Не искам да вкарвам в главите им мисълта за това какво трябва или не трябва да бъдат. Колкото повече изкуство влиза в училището, толкова по-добре.“

“Вкусът на живота“

“Новият моноспектакъл “Вкусът на живота“ се приема страхотно от публиката. Той започва с една кулинарна книга с ромски ястия от Сливенския край. Но в този моноспектакъл не става въпрос само за храна, но и за истории и човещина, за любов и взаимоотношения.

Много ме вдъхновява това да правя нещо за децата около мен и не става въпрос само за ромските деца, защото съм работила не само с ромски деца. Важно е да даваме нещо на децата си, да ги вкарваме в светове, които да карат децата да преоткриват света по различен начин, не само през телефона или скъпите вещи, които могат да притежават. Малките неща са изключително важни в живота ни“, разказва още тя.

Предстои турне из България със спектакъла “Вкусът на живота“. На 6 юли той ще бъде във Варна, на 8 юли – в Бургас, а на 9-и – в Царево.

Тя разказа още, че през следващия сезон трябва да се стартира един много сериозен театрален проект, отново свързан с ромската тема:

“Проектът е за жени - ромки, които много активно са помагали по време на Холокоста. Проф. Христо Кючуков намери историите на три ромки, за които е доказано, че са помагали на много деца и на много жени, които са били изпращани към лагерите на смъртта.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки – личен архив, БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26