Той е един от българските журналисти, които има десетилетен опит точно в областта на туризма и на културното наследство, както и на туристическата индустрия. Представител на България на отговорни туристически форуми. За новините от последния Средиземноморски туристически форум разказва в "Нашият ден“ Пламен Старев, генерален секретар на АБУЖЕТ – Асоциация на българските журналисти и писатели за туризъм, и член на Борда на директорите на FIJET – Международна федерация на журналистите и писатели за туризъм.
Домакин на тазгодишното издание на Средиземноморския туристически форум е Малта. Участниците получиха по една специална папка, наречена папката „Х“. В този документ се съдържат важни изводи за развитието на туризма до 2030 г., като съдържанието ще бъде разкрито най-скоро на участвалите във форума.
Ето какво споделя туристическият експерт: "Някога светът се е въртял на и около Средиземно море. Наоколо са 7-те чудеса на света. Тогавашните туристи, които днес наричаме пътешественици, за месец, два, най-много четири са можели да го обикалят и да разгледат действително много забележителности на Стария свят. Може би е бил най-туристическото място на света".
Въпросителните пред международния туризъм са свързани с дигитализацията. Младите хора сега живеят в дигиталния свят, дори те по-малко пътуват, отколкото седят в техния дигитален свят и много по-лесно могат да обиколят света. Трите ключови думи на форума бяха: възстановяване, преосмисляне и преживяване. Отново се акцентира на качеството, което е винаги над количеството", допълва Старев.
За съжаление брандът на туристическа дестинация – България изостава от това, което тя предлага. Необяснимо е защо имаме слабо рекламно представяне, което търси България.
"От много години има страшно много програми за развитието на туризма. Аз лично не съм убеден, че те създават бранд. Създават една представа за България, такава, каквато може да се срещне в други страни. Пред туриста не застава въпросът "Аз трябва да отида непременно в България“, твърди туристическият експерт.
Пътеводителят "17 уикенда"
Това са пътеписи, чиито автори са Пламен Старев и Кристиян Минчев. Представени са най-интересните културни и исторически забележителности в 17 общини. Общо в България общините са 265, скоро ще станат 266. Всяка от тях има какво до добави към легендата за една от най-старите държави в Европа.Много от най-интересните места в страната са забравени, което е жестоко към сътвореното през хилядолетията. Днес от Димум е запазена една стена. А това е била антична военна крепост с митница, един от най-големите крайдунавски центрове на Римската империя. Била е търговската врата на Мизия. Тук е акостирала Римската флота. Руският император Александър ІІ е бил в България да укрепи духа на руските войници. Настанил се е в най-хубавата къща в Бяла – конака на Мехмед бей. Той и днес може да се види. А до него е прочутият мост на Кольо Фичето.
В Кайнарджа има една чешма. Отпиеш ли от водата ѝ, получаваш благословия от самата Екатерина Велика. Край нея граф Румянцов и великият везир Мусул Заде Мехмед подписват Кючуккайнарджанския мирен договор. В пещерите около Кайнарджа са намирали подслон първите християнски отшелници по нашите земи. Запазена е колония от седем скални манастири."
Целия разговор с Пламен Старев можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – личен архив и БНР
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg