Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лейф Уве Андснес с още един албум с музика от Моцарт

Снимка: Gregor Hohenberg gallery

Тази сряда (29 юни) екипът на предаването "Музик мания" ще ви представи албума на Лейф Уве Андснес със заглавие "Импулсът Моцарт – 1786", посветен на музиката на австрийския композитор от тази година. Компактдискът е част от по-голям проект на Андснес и камерния оркестър "Малер", като преди време в "Музик мания" се запознахте с предишния албум, в който са представени произведенията, които Моцарт пише през предходната 1785 година.

Изборът на точно тези две години от живота на Моцарт за фокус на проекта се крие във факта, че в този период клавирната инвенция на композитора е като че ли най-революционна и стремителна. Причината за това Лейф Уве Андснес открива в преместването на Моцарт във Виена, където вече не е имал финансовия патронаж на архиепископа на Залцбург, от една страна, и от друга – градът, където всяка вечер се организирали концерти, е бил идеалното място за амбициозен композитор и изпълнител като него самия да покаже себе си.

В предаването ще чуете Концерт за пиано и оркестър № 23 в Ла мажор, за който Лейф Уве Андснес споделя следното: "Известният ла-мажорен концерт всъщност е в "кларинетната" тоналност – същата тоналност, в която са и кларинетния квинтет и концерт по-късно. Ла-мажорният клавирен концерт носи една небесна светлина – толкова е изпълнен с особената красота на тази тоналност. Моцарт е имал подчертано усещане за различните тоналности и как най-добре да бъдат използвани. Най-вероятно това е свързано и с оркестрацията и нейните възможности, но той е композитор, при когото човек може да усети, че самите тоналности са особено важни за характера на произведението. Тази творба притежава напълно различен звук от предишните му концерти".


Освен концерта тази сряда в предаването "Музик мания" ще прозвучат и Рондо за соло пиано в ре мажор и концертната ария с речитатив "Ще те забравя ли? Не се страхувай, любими" от Моцарт, за изпълнението на която към Лейф Уве Андснес и камерния оркестър "Малер" в албума се присъединява и германското сопрано Кристиане Карг.

Снимки: leifoveandsnes.com
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50