Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лейф Уве Андснес с още един албум с музика от Моцарт

Снимка: Gregor Hohenberg gallery

Тази сряда (29 юни) екипът на предаването "Музик мания" ще ви представи албума на Лейф Уве Андснес със заглавие "Импулсът Моцарт – 1786", посветен на музиката на австрийския композитор от тази година. Компактдискът е част от по-голям проект на Андснес и камерния оркестър "Малер", като преди време в "Музик мания" се запознахте с предишния албум, в който са представени произведенията, които Моцарт пише през предходната 1785 година.

Изборът на точно тези две години от живота на Моцарт за фокус на проекта се крие във факта, че в този период клавирната инвенция на композитора е като че ли най-революционна и стремителна. Причината за това Лейф Уве Андснес открива в преместването на Моцарт във Виена, където вече не е имал финансовия патронаж на архиепископа на Залцбург, от една страна, и от друга – градът, където всяка вечер се организирали концерти, е бил идеалното място за амбициозен композитор и изпълнител като него самия да покаже себе си.

В предаването ще чуете Концерт за пиано и оркестър № 23 в Ла мажор, за който Лейф Уве Андснес споделя следното: "Известният ла-мажорен концерт всъщност е в "кларинетната" тоналност – същата тоналност, в която са и кларинетния квинтет и концерт по-късно. Ла-мажорният клавирен концерт носи една небесна светлина – толкова е изпълнен с особената красота на тази тоналност. Моцарт е имал подчертано усещане за различните тоналности и как най-добре да бъдат използвани. Най-вероятно това е свързано и с оркестрацията и нейните възможности, но той е композитор, при когото човек може да усети, че самите тоналности са особено важни за характера на произведението. Тази творба притежава напълно различен звук от предишните му концерти".


Освен концерта тази сряда в предаването "Музик мания" ще прозвучат и Рондо за соло пиано в ре мажор и концертната ария с речитатив "Ще те забравя ли? Не се страхувай, любими" от Моцарт, за изпълнението на която към Лейф Уве Андснес и камерния оркестър "Малер" в албума се присъединява и германското сопрано Кристиане Карг.

Снимки: leifoveandsnes.com
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35