Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безопасни ли са родните пътища в началото на активния летен трафик?

Снимка: БГНЕС

От 2019 г. в България 29 юни се отбелязва като Ден за безопасност на движението по пътищата. На този ден се отчитат резултати и се споделя опитът на различни организации и институции, работещи в тази област. 

Сред толкова кризи и войни в световен мащаб, какво става с войната по пътищата у нас? Инж. Богдан Милчев от Института по пътна безопасност традиционно направи в "Нашият ден" своя анализ на тазгодишната ситуация:

"Изключително тъжно ми е, че ние, българите, не можем да случим на управленци, които не само да искат, а и да могат да променят средата, в която се движим. Така че тя да стане по-безопасна, по-здравословна, с по-малко жертви. От началото на годината досега са загинали 217 души, което е с 34 души повече спрямо миналата, рекордна по жертви, година. Има и още един резонен показател, по който ние изчисляваме риска, и той е натовареността. Данните на Института по пътна безопасност показват, че имаме близо 20% по-малко автомобили по пътищата в момента между градовете и близо 30% – в градовете. Високите цени на горивата са направили така, че използването на автомобил да се намали. Въпреки това ръстът на загиналите се увеличава с 15%. Това показва, че цялата ни транспортна система функционира на самотек.

Тази споделена отговорност, която ни се натрапва от миналия век, реално се превръща в пълна безотговорност. Искам завинаги да сложим край на това клише със споделената отговорност, защото шофьорът носи лична наказателна и административна отговорност, когато убие човек, и абсолютно никой не я споделя с него. А доставчикът на транспортната система – това са държавните институции 11 на брой – те пък носят своята отговорност да доставят безопасна тази транспортна система. Това е философията, която трябва да влезе в главите на цялото ни общество и най-вече на тези, които управляват."

За безопасността и движението по родните пътища в началото на активния летен трафик – повече можете да чуете от инж. Богдан Милчев , в звуковия файл.

Каквито и правила да се поставят, ако ние, водачите, участниците в движението, нямаме съзнание и не се съобразяваме с пътната обстановка, с превозното средство, с останалите участници в движението, с атмосферните условия... Това е една съвкупност от фактори. От години само пътища строим, а се оказва, че нямаме пътища. Караме коли втора употреба... – коментира редакторът Валери Леков. Какво е да си водач без нарушения и с 22-годишен стаж зад волана.

Снимки – БГНЕС
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12