Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полезни съвети на кардиолога за хората със сърдечно-съдови заболявания през лятото

доц. Красимира Христова
Снимка: личен архив

За хората със сърдечно-съдови заболявания летният период отново е предизвикателство. Особено тежки са високите температури за хората с с исхемична болест на сърцето, високо кръвно налягане, сърдечна недостатъчност и др. Високите температурни амплитуди нарушават цялата регулация на сърдечно-съдовата система. В топлото най-много се повишава броят на хората с ритъмно-проводни нарушения. Жегата често провокира драстични промени и в стойностите на кръвното налягане – то може рязко както да се повиши, така и да се понижи от топлината, от загубата на течности и пациентът да колабира. Важно е рисковите фактори да се избягват.

Доц. Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна образна диагностика в кардиологията, дава своите полезни съвети за хората със сърдечно-съдови заболявания през лятото в "Нашият ден":

"Летният период наистина представлява проблем за пациентите със сърдечно-съдови заболявания, но когато те спазват определени правила, изобщо не трябва да бъдат притеснени

Когато пациентът е с артериална хипертония, със сърдечно-съдов или мозъчно-съдов инцидент, препоръчваме приемането на достатъчно течности – около 2-2,5 л вода през деня, както и излизане на разходка в хладните часове – предимно рано сутрин до 8-9 часа и след 17 ч. 

Ако са на почивка край морето, пациентите трябва да знаят, че морското равнище променя и самото измерване на артериалното налягане. В някои случаи може да се наложи намаляване или прекратяване на някои от редовно приеманите медикаменти. Това изисква пациентът да бъде въоръжен с апарат за кръвно налягане, за да може да проследява какво се случва с неговото налягане.

Аз задължително искам да се срещам с моите пациенти два пъти в годината – в есенно-зимния сезон и в край на май. Не е задължително всички лекарства да се спират. Например не е добре да се спират бетаблокерите.

Излагането на пряка слънчева светлина не е някакъв сериозен проблем за сърдечно болните. Когато е равномерно, когато не е пресилено, препоръчваме това да става, когато преобладават ултравиолетовите лъчи – рано сутрин или следобед и късно вечерта. През повечето време е добре пациентите да прекарват на сянка. Високите температури водят до топлинен удар. Когато пациентът приема диуретици, постига по-бърза дехидратация, заедно с изпотяването. Затова е желателно дозата да бъде намалена, но не да се спира. И да се приема допълнително вода. Но не ледено студена." 

Чуйте още от звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00