Защо за една част от политиците е по-важен въпросът дали Кирил Петков е взел еднолично решение, а не търсят отговор на въпроса дали решението на премиера в оставка е правилно за България – коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Илиян Василев, бивш посланик на България в Русия, анализатор, продуцент на предаването "Алтернативата".
Нуждата от посолство
"Това е въпрос на решение на Руската страна. Но руската посланичка направи нещо недопустимо за дипломацията – тя вкара в Нота във Външно министерство заплаха, че тя ще се обърне с предложение към собственото си правителство. Това е пълен дипломатически абсурд, защото такива решения се вземат от руското правителство, а не от нея. Но е смешно едно намерение или хипотеза, в случая нейното, да се използват като ултиматум. Тя очевидно има проблем в оценката за своята дейност. Общо взето, има едно правило в Русия: "Искахме да стане по-добре, а то стана както обикновено", т.е. благодарение на действията на г-жа Митрофанова и именно с тази брутална дипломация тя принуди по-голямата част от политическият елит да отхвърли ултиматума.“
Еднолично решение
"Няма еднолично решение без действия и изходната база на контраразузнаването, те започват този процес. След което има събиране не на Министерски съвет (МС), а на службите, и след това има решение на външно министерство. Естествено, ролята на премиера е значима, но вие на мястото на премиера бихте ли последвали тези препоръки на г-жа Нинова, след като има доказани случаи на решения и то на закрити заседания на МС, при които тези решения на двайстата минута са доведени до знанието на Руското посолство и те имат вече информация. При толкова пробита система естествено, че такива решения ще се вземат в затворен режим. Единствената отворена част в процеса на вземане на решения е Нотата на Външно министерство, която съответният зам.-министър я комуникира към посолството."
Непостъпилият доклад в президентството
"Президентът не е част от изпълнителната власт. Такъв доклад и в законодателната власт не е постъпвал. Президентът има двама представители в Съвета за сигурност, а какво те му докладват, си е тяхна работа. Как те интерпретират процеса и дебатите в Съвета за сигурност – също си е тяхна работа. Не е нормално премиерът да търси разрешение от президента да бъдат експулсирани дипломати, при положение че има доклад на ДАНС. Още повече, че в последно време премиерът Петков е в антагонизъм с президента и дори нямат работни отношения заради позициите на президента. Аз не знам къде този президент е учил за управление на държавата, но процесите са следните – след като имаш обективна заплаха, никой няма право да интерпретира, защото според него имало политическа целесъобразност да не се караме с Русия. Не може да има такъв случай. Да, досега е имало подобни случи и при Борисов, и при Радев, когато подобни доклади са били слагани на някое рафтче без никакви последици. Този път обаче няма как да стане, защото Русия се ангажира в свалянето на правителството "Петков" и няма как това правителство по християнски – плеснали му една плесница по едната страна и то да даде и другата. Защото това създава прецедент."
Прогноза
"Прогнозата ми е прекрасна. Дори и да отидем на нови избори, България се измъква с много мъка от тези влияния. Най-важното е, че българите разбраха две неща: първото е, че има живот и без руски газ, защото ни беше вменявано, че като Русия няма втора. Е, видя се, че можем и без този газ. Сега предстои да разберем, че можем и без руско посолство, ако те решат да го закрият, в което много се съмнявам. Защото все пак терзанията на един посланик в София не би трябвало да съвпадат с държавническото мислене в Москва. Русия има много големи интереси в България и прекалено голям подарък ще ни направят, ако затворят посолството си у нас."
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg