Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ивалина Трендафилова е новият кавалер на Националната награда "13 века България"

Новият кавалер на Националната награда "13 века България" за млад талант в съвременното изкуство и наука е д-р Ивалина Трендафилова. Националният дарителски фонд "13 века България" връчи престижното отличие за втори път в Балната зала на Двореца.

Химикът д-р Ивалина Трендафилова стана вторият кавалер на Националната награда "13 века България" за подпомагане на млади таланти в съвременното изкуство и наука. Конкурсът се организира от Националния дарителски фонд "13 века България" и е за български граждани до 35 години с безспорни успехи на международно ниво, които продължават образованието си в европейски институции.

Ивалина получи грамотата си от заместник-министъра на културата Весела Кондакова, председател на авторитетното жури, и елегантна графика от изпълнителния директор на НДФ "13 века България" Слава Иванова. Произведението на изкуството е създадено по време на Международния младежки артфестивал "Река на толерантността“, организиран от Фонда.

Ивалина благодари на журито и на НДФ "13 века България" за оказаната чест и обеща да се върне в България, след като приключи втората си постдокторантска специализация в Белгия.

Специално за сайта на Фонда тя сподели своя научен път и предмета на изследванията си: "През 2018 година спечелих едномесечна специализация в Националния институт по химия, Любляна, Словения, където започнах разработки по алтернативно приложение на получените от мен материали, а именно като катализатори за разграждане на опасни замърсители в отпадни води и летливи органични вещества от индустриални процеси. След защита на докторската си степен в ИОХЦФ-БАН, кандидатствах и бях одобрена за постдокторантски стаж в същия институт в Словения за срок от 01.01.2019 – 31.03.2020 година. В началото на 2020, след успешното ми представяне на конкурс, заех длъжността "Главен асистент“ в лаборатория ОРММ към ИОХЦФ-БАН. В края на същата година спечелих проект за постдокторантска специализация (36 месеца) в Университета в Намюр, Белгия, по програма BEWARE съфинансиран от Marie Skłodowska-Curie Actions, в рамките на който продължавам да задълбочавам познанията си в сферата на синтез и приложение на иновативни порести силикатни материали в областта на фармацията и зелените технологии. В момента работя по изключително интересен проект за синтез на нови адсорбенти за пречистване и разделяне на протеини. Използваните в индустрията, в момента, практики за тази цел са комплексни, времеемки и представляват голяма част от разхода за производство на протеини (около 80% от цената на крайния продукт се дължи на сложните методи за пречистване и получаване на желания продукт). Намирането на нови и по-ефективни материали за разделяне на протеини е пътят към по-лесно достъпни хранителни добавки, лекарства и ваксини, както и възможност за развитието на иновативни приложения на протеините във фармацията“.

Тези важни за медицината и фармацията научни дирения убедиха журито да ѝ присъди Националната награда "13 века България" за млади таланти в съвременното изкуство и наука, чието парично изражение е 5000 лева.

Останалите номинирани за наградата също са млади хора с качества и кариера в странство. Представи ги Слава Иванова:

Ана Костова – художник. В момента работи втора магистратура в Университета за изящни изкуства "Мутезиус“, град Кил, Германия, в класа на проф. Антже Майевски.

Виктория Желязкова – интердисциплинарен изследовател и фотограф. Прави магистратура във Факултета по социални науки на Масариковия университет, Бърно, Чехия.

Делян Балев – международни отношения. Учи във Виена за магистър по "Културни различия и транснационални процеси“.

Те получиха своите дипломи от членовете на Управителния съвет на НДФ "13 века България" – доц. Георги Лозанов, Рашко Младенов и доц. д-р Венцислав Велев.

Журито, което направи трудния избор, бе в състав от личности със забележителни успехи в своите области. Председател – Весела Кондакова, и членове – акад. Васил Николов, проф. д-р Адриана Благоева, проф. д-р Пенко Господинов, проф. Станислав Памукчиев.

След приключването на тържеството и неизбежните снимки с наградените и журито Ивалина Трендафилова посъветва останалите претенденти да не се отказват и да кандидатстват отново за Националната награда "13 века България“ за подкрепа на млад талант в съвременното изкуство и наука, защото при предишното издание на конкурса тя бе сред номинираните.

Снимка – НДФ "13 века България" 
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25