Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Спас Кьосев: За хората и капитала

Снимка: Кирчо Стоичков

Познат и обичан телевизионен водещ от БНТ, който неотдавна направи завой в кариерата си и избра да работи за предприемаческата и стартъп екосистема. Цели 17 години той води новините на БНТ. Едновременно с това е репортер, редактор, сценарист, автор на документални филми. 8 години е автор и водещ на повече от 600 броя на публицистичното риалити "БНТ такси“, в екипа работи и като режисьор и изпълнителен продуцент, което със сигурност зрителите още си спомнят. През 2012 г. минава през обучение в централата на CNN в Атланта, САЩ. Носител е на престижни журналистически награди. Завършил е НГДК "Св. Константин Кирил Философ“, след това УНСС, специалност "Маркетинг“.

Днес на сцената на Главния герой в "Нашият ден“ под светлините на ефирния прожектор застава Спас Кьосев. Ето какво споделя известният журналист за рязката промяна в професионалния си път:

"Признах си, че светът започва да напредва без мен. Завършил съм Класическата гимназия и там сме свикнали да гледаме на бъдещето през миналото. Не обичаме математиката, не обичаме много технологиите и иновациите. Там обичаме човека. Но в един момент си дадох сметка, че в днешно време, ако обичаш човека, трябва да си приятел на технологиите. Голямата причина е, че работата на журналиста е да укрепва обществото. Средната класа е имунитетът на всяко едно общество. Дадох си сметка в един момент, че ако помогна в България да се образува повече средна класа, така ще помогна на обществото", казва той. 

Промяната в професионалното поприще провокира Спас Кьосев да стане част от социалните мрежи едва преди няколко месеца. Благодарение на новите си колеги от Българската стартъп асоциация се учи да ползва нови бизнес приложения. И допълва, че БНТ е причината известният журналист да се отдаде на иновациите и старъпите, на новия тип бизнес в България. 

Стратегия България 2050 

Кои са тези цели, които са надпартийни? В Българската стартъп асоциация търсят отговор на тези въпроси и работят върху Стратегия България 2050.

Спас Кьосев дълбоко вярва, че съвкупността от тези реформи биха позиционирали България на европейската технологична сцена, биха затворили вечния цикъл на “догонващи” и биха дали перспектива върху развитие на “изпреварващо” законодателство в сферите на автономни автомобили, роботика, космически технологии, нано- и биотехнолгии, интернет на нещата и други. Споделя, че в момента е "преводач" на обществото в разбирането му за стартъп екосистема.  

"Работим в три направления – достъп до талант, достъп до капитал и дерегулации за по-лесно правене на бизнес", обяснява Кьосев.  

От каква подкрепа се нуждае предприемаческата и стартъп екосистема в България според Спас Кьосев – можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39