Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и светът на този ден:

Световен ден на целувката

Фрагмент от "Целувката" на Климт
Снимка: bg.wikipedia.org

На 6 юли е Световният ден на целувката. Датата е предложена от Великобритания и е официално призната от ООН през 1988 г. Празникът бързо печели популярност и започва да се чества в различните краища на света.

Целувката е много повече от интимен начин на комуникация – коментира в "Нашият ден" психологът Галина Тодорова.

"Целувката е свързана с психо-физиологичното здраве на човека. Чрез нея можем да изразим без думи своите чувства, страсти – тя носи различни послания. Самите устни са отрупани с много нервни окончания и това води до доста сложни химични реакции, свързани с коктейл от хормони като допамин, серотонин, окситоцин.  

Окситоцинът е хормон, свързан с различни психо-физически състояния като привързаност, любов, удовлетвореност и сексуална възбуда. Допаминът при целувка задейства същите центрове в мозъка, както и употребата на наркотици. Ето защо една целувка може да направи човека доста еуфоричен. Серотонинът регулира настроението и емоциите.

Днес живеем в стресови години. Кортизолът се увеличава при стрес, а при целувка кортизолът намалява. Целувката намалява кръвното налягане, влияе добре на белия дроб и сърцето. Тя действа и болкоуспокояващо, защото се отделят едни определени хормони, наречени ендорфини – те са естествените обезболяващи в човешкото тяло и потискат нервните сигнали за болка и спазми. Действат противоалергично – японско проучване показва, че при половин час целуване може да намалеят симптоми, свързани със сърбеж, хрема, алергии и т.н.

За съжаление XXI век е век на отчуждението. То стана много интензивно през последните две години заради пандемията. Спряхме да се докосваме и буквално, и преносно. Ние дори не се здрависваме. Какво остава за прегръдка, за целувка? Превръщаме се в дехуманизирани субекти.

А човешкото същество е устроено така – то е социално, стадно, на него му е необходимо физическо докосване. Защото ако го няма, масово настъпва депресивност, тревожност, самотност. Посланията, които си даваме чрез докосване – чрез тялото, чрез невроните – дават чувството за принадлежност – една от най-важните потребности на човека. Че ти си значим, харесван – има любов, внимание, съчувствие, уважение... И това се изразява през физическия контакт, а не през клавиатурата и емотикона."

Психологът Галина Тодорова отправи своето пожелание: "Не спирайте да се докосвате! Обичайте се! Изразявайте своята любов, загриженост, съчувствие чрез докосване, прегръдка, целувка, за да оцелее човечеството!"

Чуйте повече от звуковия файл.

Прочутата целувка между Леонид Брежнев и Ерих Хонекер от 1979 г.

Снимки – Pixabay, Уикипедия

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в Зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00