На 6 юли е Световният ден на целувката. Датата е предложена от Великобритания и е официално призната от ООН през 1988 г. Празникът бързо печели популярност и започва да се чества в различните краища на света.
Целувката е много повече от интимен начин на комуникация – коментира в "Нашият ден" психологът Галина Тодорова.
"Целувката е свързана с психо-физиологичното здраве на човека. Чрез нея можем да изразим без думи своите чувства, страсти – тя носи различни послания. Самите устни са отрупани с много нервни окончания и това води до доста сложни химични реакции, свързани с коктейл от хормони като допамин, серотонин, окситоцин.
Окситоцинът е хормон, свързан с различни психо-физически състояния като привързаност, любов, удовлетвореност и сексуална възбуда. Допаминът при целувка задейства същите центрове в мозъка, както и употребата на наркотици. Ето защо една целувка може да направи човека доста еуфоричен. Серотонинът регулира настроението и емоциите.
Днес живеем в стресови години. Кортизолът се увеличава при стрес, а при целувка кортизолът намалява. Целувката намалява кръвното налягане, влияе добре на белия дроб и сърцето. Тя действа и болкоуспокояващо, защото се отделят едни определени хормони, наречени ендорфини – те са естествените обезболяващи в човешкото тяло и потискат нервните сигнали за болка и спазми. Действат противоалергично – японско проучване показва, че при половин час целуване може да намалеят симптоми, свързани със сърбеж, хрема, алергии и т.н.
За съжаление XXI век е век на отчуждението. То стана много интензивно през последните две години заради пандемията. Спряхме да се докосваме и буквално, и преносно. Ние дори не се здрависваме. Какво остава за прегръдка, за целувка? Превръщаме се в дехуманизирани субекти.
А човешкото същество е устроено така – то е социално, стадно, на него му е необходимо физическо докосване. Защото ако го няма, масово настъпва депресивност, тревожност, самотност. Посланията, които си даваме чрез докосване – чрез тялото, чрез невроните – дават чувството за принадлежност – една от най-важните потребности на човека. Че ти си значим, харесван – има любов, внимание, съчувствие, уважение... И това се изразява през физическия контакт, а не през клавиатурата и емотикона."
Психологът Галина Тодорова отправи своето пожелание: "Не спирайте да се докосвате! Обичайте се! Изразявайте своята любов, загриженост, съчувствие чрез докосване, прегръдка, целувка, за да оцелее човечеството!"
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Pixabay, Уикипедия
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в Зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg