Един от важните въпроси, които занимават родителите по време на лятната ваканция, е как детето да успее да си почине от интензивните училищни занятия през годината, но и да и не изгуби вече създалата се връзка с училищната среда.
Училищният психолог Анет Маринова коментира за "Нашият ден“, че "ваканцията е едно време за децата, което е свободно от участието на възрастния от страна на неговите изисквания за задължителните неща. На процеса на учене, в който възрастният поставя някакви правила и някакви изисквания. За детето това дава една сигурност, от друга страна, по силата на своето развитие всяко дете има нужда от свободно пространство, където да изследва, да се събужда със желанията си, да се научи да общува по различен начин".
Възрастните пренасят към децата част от собственото си преживяване, че ако нищо не правиш, това е едно пусто време на душевна празнота. Детето е зависимо от възрастните, то не може само да определя темповете си какво да прави. Обикновено възрастните задават дневния му ред, допълва психологът.
Ето какво споделя Анет Маринова: "Усилие за откъсване от това, което ни залива и налага училището като включване. Това са все по-сложни и предизвикателни ситуации на децата, все по-динамична училищна среда и училищният психолог има нужда малко от едно по-спокойно присъствие – там, където няма нужда да се случи проблемът, за да се намеси той".
Децата трябва да бъдат поставени в естествената им среда – там, където е групата на връстниците. Важно е всяко дете да намира мястото си, мястото на другия в света, да развива своята естествена емоционалност и чувствителност към общуването с другите.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg