Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

За предизвикателствата на сцената и екрана и различните очи на времето

Николай Станоев

Снимка: БНР

В живота той е много енергичен, изключително забавен, чаровно открит и изключително толерантен. Ражда се в София, но детството си прекарва във Видин. Той е едно от популярните лица на телевизионния екран. През 2003 г. се дипломира в специалността "Актьорско майсторство за драматичен театър” в ЮЗУ "Неофит Рилски”, гр. Благоевград. Участвал е в множество представления в Драматичния театър "Никола Вапцаров” - Благоевград и Народния театър "Иван Вазов”. Зад гърба си има 11 български и международни филми. Един от популярните стендъп комици.

Главен герой в "Нашият ден“ е актьорът и телевизионен водещ Николай Станоев.  

Различните очи и синьото манисто в погледа

Ражда се в София, но детството си прекарва във Видин. Може би това обяснява онова синьо мънисто в погледа на актьора. "Мама има прекрасни кафяви очи, татко има прекрасни зелени очи и това синьо мънисто не знам от къде е точно изпаднало, кой го е изсипал набързо. Става въпрос за това, че половината ми дясно око е синьо“, разказва Николай Станоев.

Благодарение на един разговор с баща си, когато е в апогея на пубертета, той разбира, че е белязан. "Аз срещнах моя негатив. Запознах се с едно момиче, което се казва Ника, а съм Ники. Тя е колежка артистка, балерина, танцьорка, певица. Тя е със сини очи и половината ѝ е кафява“, споделя актьорът.

Различността

Актьорът твърди, че децата са любопитни към различното. И допълва, че: "Докато си дете ти си наивен, чист и различното ти е интересно. По-нататък, като растеш, родителите и обществото ти казват, кое е редно, кое – не. Въпросът е какво възприятие имат родителите за света и това, което правилно и не правилно, спрямо тях. И оттук влизаш в света на правилата“.

Телевизията

Телевизионната си кариера актьорът започва с предаването "Шаш“, а в последствие става репортер в "Полет над нощта“ по БНТ. През 2005 г. е избран за водещ на музикално предаване по ББТ, a след това печели кастинга "Народен артист“ в "Шоуто на Слави“, с което става първият актьор, влязъл в екипа с публичен кастинг.

"Там е негласна школа за телевизия. Беше много интересно и любопитно за мен. Няма университет или академия, които да ми го дадат, защото влизаш в машината на телевизията“, отбелязва Николай Станоев. Според него истинската комедия са сериозните неща. В по-голяма част това са  личните драми на персонажа, героя, човека, артиста, които са поднесени по такъв начин, че хората се смеят и се забавляват", посочва Николай Станоев. 

Дали "Шоуто на Слави“ и съвременна България през 2022 г. са два паралелни свята?

"Ако това е била политическа сатира, изградена на гласа на народа (vox populi), е нормално този глас, да се облече в някаква по-официална дреха като политиката. Наистина е страшна дискотека и абсолютен цирк в момента", твърди актьорът. 

Завижда на хората от политическата сцена за актьорския им талант, но е уверен, че режисьорът не е един. И е уверен, че за да има политика в България, тя трябва да е без пазарлъци.

"Да си водещ на късното шоу "Събота вечер с БНТ“ има общо с всичко, което изброихме досега. Защото всички тези неща са ме тунинговали и съм успял да взема най-доброто, за да съм там, където съм сега, и това е много ценно и интересно нещо", казва Николай Станоев.

Посланието 

"Бъдете здрави и се забавлявайте", пожелава актьорът.

Целия разговор с Николай Станоев можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..

обновено на 29.11.24 в 09:37

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04