Специалният представител на Германия за Западните Балкани Мануел Сарацин пристига на официално посещение в Република Северна Македония. Това е съобщение от Секретариата по европейски въпроси в Скопие, цитирано от БТА. Фокусът на разговорите ще бъде френското предложение и процесът на европейска интеграция на страната, както и ситуацията в региона. Сарацин е поредният представител на ЕС, който посещава Република Северна Македония след председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. В същото време в столицата на Северна Македония е територия на протести, а от миналата вечер можем да говорим за ескалация на напрежението.
"Всичко това, което се случва, е знак, че решението не се приема. Публичен знак, при това драстичен. Това е повторение на предишни остри ситуации на напрежение (2017), от които обществото в Северна Македония не си е извлекло поука. Дали тогава на това общество му е там мястото – в европейското семейство", коментира за "Нашият ден" Костадин Филипов, журналист, дългогодишен кореспондент на БТА, БНТ, БНР в Скопие.Този ключов момент, който би трябвало да доведе до една геостратегическа промяна на Балканите в името на обединението и реакция на определени политически формации, показва, че част от политическите партии в страната смятат, че предложението на ЕС за преговорна рамка не е приемливо и настояват правителството да го отхвърли.
"Протестите започнаха спонтанно в събота, когато беше съобщено, че правителството на Република Северна Македония е получило френското предложение за старта на преговорния процес. Първите протести през почивните дни бяха много масови, но те бяха обявени като граждански. Само два дни по-късно те вече бяха легитимирани като организирани от най-голямата опозиционна партия ВМРО – ДПМНЕ и от една по-малка парламентарно представена партия, която има проруски профил и се нарича "Левица“, ръководена от един професор Димитър Апасиев от Университета "Гоце Делчев" в Щип. Вече има партийна оценка, партийни сметки в тези протести, които ескалираха снощи.
През последните два дни протестите вече имат партиен оттенък, вътрешнополитическата борба между основните политически съперници – ВМРС-ДПМНЕ и Социалдемократическия съюз. И в този смисъл протестите излизат от истинския, по-нормален вид, на граждански протести.
В протестите не участват албанските политически субекти – албанските политически партии и местните албанци. Те много се надяват предложението на Френското председателство да бъде прието и Северна Македония да стартира преговорния процес. И всяко забавяне чрез тези протести възбужда албанската етническа общност в Северна Македония. Мисля, че най-голямата опасност е това напрежение сред албанците да премине някаква нормална точка и да не се създаде критична маса, която да върне едни събития от преди 20 години“, подчерта Костадин Филипов.
Коментара на Костадин Филипов можете да чуете в звуковия файл.
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg