Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигиталната платформа представя независимия културен сектор

Защо в България няма регистър на независимите артисти?

Максима Боева
Снимка: Мартина Кръстева

Първият онлайн портал за независимо изкуство Nexus Cultura вече е факт. Това е дигитална платформа, която свързва творци на свободна практика с техните публики. Уебсайтът предоставя ежемесечно бърз и лесен достъп до актуалния културен афиш със събития от независимия сектор. Артистите имат възможност да се свързват помежду си, за да обсъждат свои съвместни творчески инициативи. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".

"Направихме едно дигитално пространство, където независимите проекти да могат да бъдат видими за публиката“, казва в "Нашият ден“ Максима Боева, режисьор и мениджър на проекта.

По време на пандемията осезателно се усети, че този сектор е най-уязвим и че в България няма регистър на независимите артисти. Една от целите на дигиталната платформа е  установяване на независимия културен сектор като разпознаваем в обществения контекст. 

Зад създаването на виртуално пространство Nexus Cultura стои екип от млади творци, които се обединяват от идеята за създаването на платформа, която свързва артисти на свободна практика с техните публики. В него влизат Сияна Недялкова, културен мениджър, Максима Боева, режисьор и мениджър на проекти, Теодора Симова, графичен и уеб дизайнер, Елеонора Христова, писател и журналист на свободна практика, Марияна Петрова и Катерина Стоянова.

Според Максима Боева независимият сектор се разраства смислено, което не значи, че ще отпадне щатната система. Смятам, че и двете системи трябва да работят и  да се развиват паралелно.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Максима Боева завършва специалност „Режисура за драматичен театър“ при проф. Пламен Марков в НАФИЗ през 2017 година, а след това и „Мениджмънт в сценичните изкуства“ при проф. Лидия Върбанова. Занимава се със създаване на театрални постановки в структурата на държавните театри, но експериментира свободно и на независимата сцена.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19
Елица Георгиева

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22