Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каузата на колекционера

Жорж Папазов в Национална галерия - Двореца

Националната галерия организира мащабна изложба, посветена на изкуството на изтъкнатия български художник Жорж Папазов (1894-1972), чийто творчески път го отвежда от Ямбол до Париж. Изложбата отбелязва 50-годишнината от смъртта му и ще бъде представена в залите на Двореца от 8 ноември 2022 до 26 февруари 2023.

Куратор на проекта е д-р Мария Василева, тя е и автор на нов каталог, в който са включени непознати произведения и неизвестни факти от творчеството на Жорж Папазов. Изследването поставя художника в контекста на най-актуалните течения в световното изкуство от първата половина на ХХ век и проследява активното му участие в тях, както и ролята, която има за утвърждаването им. 

През своето изкуство и професионална съдба Жорж Папазов свързва художествените сцени на София, Загреб, Прага, Мюнхен, Берлин, Женева, Стокхолм и Ню Йорк. Именно поради това, по инициативата на Националната галерия и на куратора Мария Василева, бе създаден Почетен комитет по организирането и реализирането на изложба, посветена на Жорж Папазов, който да допринесе за популяризирането на творчеството му в страната и в чужбина. В него са привлечени представители на международни културни институти, дипломати, интелектуалци и медии. 

В изложбата са представени произведения на художника от фонда на Националната галерия, на Пти Пале – Женева, на ХГ Ямбол, от колекцията на Георги Василев, от други частни и публични сбирки в чужбина. Почетният комитет обсъди представянето на експозицията освен в Националната галерия и в чужбина със съдействието на г-н Василев, който финансира частично реализацията на изложбата. 

Колекцията на Националната галерия обхваща творби от различни периоди в развитието му, отразяващи професионалните интереси на автора, повлияни до голяма степен от живота му в чужбина. С изложбата се цели припомняне и утвърждаване фигурата на автора пред българската публика. Приветства се подпомагането и сътрудничеството за подготовката и медийното отразяване на проекта чрез разширяване на комуникационни канали и организиране на паралелни образователни програми. 

Мария Василева отбелязва: "Жорж Папазов е типичен пример за универсалните движения от първите десетилетия на ХХ век, когато границите са условност и изкуството е мощен обединяващ инструмент. Неговото творчество и днес свързва няколко държави и продължава многоезичния диалог за истинските ценности".

За каузата на колекционерите, за мащабната изложба с творби на големия български и френски художник сюрреалист Жорж Папазов в Националната художествена галерия – повече в "Артефир" разказват колекционерът на български художници, живели и творили извън България, Георги Василев, и изкуствоведът Мария Василева.

Снимки – Национална галерия - Двореца
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46