Националната галерия организира мащабна изложба, посветена на изкуството на изтъкнатия български художник Жорж Папазов (1894-1972), чийто творчески път го отвежда от Ямбол до Париж. Изложбата отбелязва 50-годишнината от смъртта му и ще бъде представена в залите на Двореца от 8 ноември 2022 до 26 февруари 2023.
Куратор на проекта е д-р Мария Василева, тя е и автор на нов каталог, в който са включени непознати произведения и неизвестни факти от творчеството на Жорж Папазов. Изследването поставя художника в контекста на най-актуалните течения в световното изкуство от първата половина на ХХ век и проследява активното му участие в тях, както и ролята, която има за утвърждаването им.
През своето изкуство и професионална съдба Жорж Папазов свързва художествените сцени на София, Загреб, Прага, Мюнхен, Берлин, Женева, Стокхолм и Ню Йорк. Именно поради това, по инициативата на Националната галерия и на куратора Мария Василева, бе създаден Почетен комитет по организирането и реализирането на изложба, посветена на Жорж Папазов, който да допринесе за популяризирането на творчеството му в страната и в чужбина. В него са привлечени представители на международни културни институти, дипломати, интелектуалци и медии.
В изложбата са представени произведения на художника от фонда на Националната галерия, на Пти Пале – Женева, на ХГ Ямбол, от колекцията на Георги Василев, от други частни и публични сбирки в чужбина. Почетният комитет обсъди представянето на експозицията освен в Националната галерия и в чужбина със съдействието на г-н Василев, който финансира частично реализацията на изложбата.
Колекцията на Националната галерия обхваща творби от различни периоди в развитието му, отразяващи професионалните интереси на автора, повлияни до голяма степен от живота му в чужбина. С изложбата се цели припомняне и утвърждаване фигурата на автора пред българската публика. Приветства се подпомагането и сътрудничеството за подготовката и медийното отразяване на проекта чрез разширяване на комуникационни канали и организиране на паралелни образователни програми.
Мария Василева отбелязва: "Жорж Папазов е типичен пример за универсалните движения от първите десетилетия на ХХ век, когато границите са условност и изкуството е мощен обединяващ инструмент. Неговото творчество и днес свързва няколко държави и продължава многоезичния диалог за истинските ценности".
За каузата на колекционерите, за мащабната изложба с творби на големия български и френски художник сюрреалист Жорж Папазов в Националната художествена галерия – повече в "Артефир" разказват колекционерът на български художници, живели и творили извън България, Георги Василев, и изкуствоведът Мария Василева.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg