Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как възпитаваме патриотизма у българските деца?

архив Сдружение "Младежки гвардейски отряди”
Снимка: Сдружение "Младежки гвардейски отряди”

Сдружение "Младежки гвардейски отряди” е създадено през 2018 година от д-р Денислава Ангелова, Николай Антонов и Александра Римпопова. Целта на Сдружението е да възроди патриотичното чувство в подрастващото поколение, както и да се възпитават децата в дух на обич към българската история и традиции. Докосването до гвардейската униформа, която е реликва в нашата история и настояще, стимулира децата да я носят, почитат, но и да се учат от нея.

В "Нашият ден" д-р Денислава Ангелова, председател на Сдружение "Младежки гвардейски отряди”, припомня, че преди много в Кърджали се създава първият ученически  отряд. "Преди десетина година ме поканиха да се включа на тяхно мероприятие, бях впечатлена от духа, който тези млади гвардейци, тези ученици носеха в себе си. Няма нищо по-хубаво да усещаш България във всяко едно дете, младеж или възрастен. Понякога възрастните забравят онова чувство, което кара кожата ти да настръхне, когато чуеш химна, когато видиш гвардеец, когато се докоснеш до нещо истинско българско. Това е поводът в Плевен да създадем втори ученически отряд  и в следствие на него цялото сдружение."

Към момента има 12 гвардейски ученически отряда, три оркестъра и до края на 2022 г. ще бъдат създадени още четири отряда, включително и студентски отряд. 

"Децата са преуморени от това да бъдат глобални. Те просто имат нужда да почувстват историята такава, каквато е. Да се докоснат до българския гвардеец", твърди Ангелова.

За началото на август месец е планиран и първият лагер за деца гвардейци.

Цeлия разговор с д-р Денислава Ангелова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка - архив Сдружение "Младежки гвардейски отряди” 



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26