"Жар театър" е една от водещите съвременни български формации за невербален театър и пантомима. Една от малкото български театрални компании, експериментиращи и работещи активно в сферата на театъра на открито и специализирана в сферата на огнения театър и танца с огън. Театърът е създаден през периода 1993-1994 от Елена Пап и Пламен Радев.
В "Нашият ден" Елена Пап споделя: "Търсим отвсякъде "културни въгленчета“ и жар. Събираме от всичките места, където ходим. Това дава основа на това, което правим в "Жар театър". Постепенно от пантомимата стигнахме до огъня, който първоначално беше вътрешният огън, след това се трансформира във външен огън. Започнахме да работим с огън, който разпали голяма любов към външния театър на открито. Ние обичаме да работим много с огън и да играем в места, които имат археологическа стойност".
Названието на творческата лаборатория идва от "вътрешната жар“. За да работим, хората трябва да имат тази жар, която те кара да го правиш, допълва Пламен Радев.
Интересен е процесът, през който преминава подготовката на едно "огнено представление“. "Жар театър" разполагат със сцена за репетиции, която е разположена в Ябланица. За да укротиш огъня и да го превърнеш в театър, се изисква майсторство.
"Тръгваме от някаква идея, която ни пали, и нещо, което усещаме, че има какво да освети наоколо, какво да стопли наоколо. Това, което бихме направили, то ще бъде адекватно и хармонично, но с времето, в което живеем, и нещата, които се случват“, казва Елена Пап.
"Пантомимата и огънят са по-абстрактни изразни средства. Те са много подходящи за изразяване на по-философски и по-абстрактни идеи и мисли. И по този начин те пътуват до съзнанието и до сърцата на зрителите. Огнените картини, огнените кукли са новата страст на екипа на огнения театър.
Когато актьорите сами изработят това, с което са на сцената, костюм или реквизит, кукла или маска имат съвсем друго отношение, което става част от тях. И на сцената това си личи", твърди Пламен Радев.
На 12 юли в парк "Заимов“ от 17 ч. ще бъде представен спектакълът "Завръщането на цветята“. Той е изграден по древна австралийска легенда с големи площадни кукли и разказва за взаимовръзката с природата.
Целия разговор с Елена Пап и Пламен Радев можете да чуете в звуковия файл.
На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..
Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...
Луис Карол несъмнено е брилянтен публицист, останал в историята, но неразбран от съвременниците си – заекващ и самотен, той е осъден от обществото на социална изолация. Първоначално книгите "Алиса в Страната на чудесата" и "Алиса в Огледалния свят" не са приети добре и са определяни като налудничави, а авторът им е наричан "Краля на..
Тя е радиожурналист, автор на десетки предавания и носител на престижни награди. Магистър е по чешки и български език и е сертифициран лектор по речеви технологии от школата на Наталия Козелкова. Преди 5 години създава подкаста "Това е моят глас", като е инициатор и на ораторския клуб "Успешен глас" за подобряване техниката на говора и..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота разказва художничката и преподавател Яна Илиева . За Яна Илиева изкуството е най-краткият път към човешкото сърце, а в нейното лично творчество тя поднася плодовете на фантазията и радостта...
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg