Тази сряда (13 юли) в предаването "Музик мания" пианистката Анжела Тошева ще ви разкрие творческия си отпечатък не само в Първо студио на Националното радио, но и в българския музикален живот чрез последния си албум, озаглавен "Следи". В него тя е събрала последните 30 години от живота си под формата на записи, осъществени в Българското национално радио. Авторите, включени в албума, са Константин Илиев, Иван Спасов, Руси Търмъков, Лазар Николов, Михаил Големинов, Антон Веберн, Димитър Ненов и Дьорд Лигети.
В рамките на предаването ще можете да чуете не само някои от произведенията в компактдиска, но и подробности от първо лице на Анжела Тошева за процеса по записването на изпълненията, спомени за музикалния живот в България и Канада през последните 30 години и развитието на новата музика у нас и по света. Пианистката каза следното за произведението "Страници от албум" на Константин Илиев: "Пиесата, с която започва компактдиска, е едно илюстриране на действителността, в която той заедно с Лазар Николов са трябвало да отстояват своите желания да пишат различно от своята колегиална среда тука през 60-те и 70-те. Този До мажор, с който започва дискът, около който се кръжи с несиметрични интервали, свързани повече с додекафоничното мислене – това по някакъв начин изобразява неговото нежелание да влезе в графата формалисти, когато по това време е имало една много изявена политика на идеологически диктат към тези композитори".
В звуковия файл можете да чуете и какво сподели Анжела Тошева за произведенията на Иван Спасов, включени в албума.
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg