Менталното здраве на работното място може да се окаже ключ, който да стане определящ за целия ни живот. Дали ще губим месеци и години, пренебрегвайки менталното си здраве там, или ще бъдем част от една здравословна система за съжаление или за щастие, добрият резултат зависи от различни фактори – като комуникация и качеството на кадрите.
В "Нашият ден" Анелия Митева, организационен консултант и експерт "Човешки ресурси“, коментира резултати от проучването за благосъстоянието и грижата за менталното здраве на работното място. Проучването се фокусира върху факторите, които влияят благоприятно върху нашето чувство на благополучие и благосъстояние, но също и на факторите, които пречат. Бихме искали да подпомогнем HR специалистите, как те могат да могат да се грижат за менталното и физическо здраве и за всички аспекти на здравето на своите служители, за да могат те да се чувстват щастливи и удовлетворени на работното място и същевременно да могат да си почиват пълноценно.
"Все повече се наблюдава това усещане и говорим за синдром на професионално прегаряне и не само. Среща се и скука, и синдром да нямаме достатъчно работа в днешно време, т.е. този стрес и усещане за бърнаут, и усещане за скука, може да се повлияе и от големите изисквания, които има към нас, и от това, че ние няма с какво да бъдем ангажирани“, твърди Лилия Георгиева, психолог и гещалт-терапевт.
Синдромът на професионалното изчерпване/прегаряне (бърнаут синдром) се дефинира като "тип психологичен стрес, професионално или трудово прегаряне, което се характеризира с изтощение, липса на ентусиазъм и мотивация и чувства на неефективност. И като резултат – намалена ефикасност на работното място“. Той обхваща три аспекта: развитие на усилващо се чувство на емоционално изтощение и умора, тенденция за развитие на студенина и цинизъм, отрицателно и равнодушно отношение към зависимите от професионалиста "други", за които той по презумпция отговаря, тенденция за отрицателна себеоценка на собствената ефективност, водеща до чувство за лична некомпетентност и намалена работоспособност. Работещият вече не е способен да се ангажира нормално с работата си.
"Дали благодарение на пандемията, от една страна, или осъзнатостта на компаниите, за това, че грижата за менталното здраве има директна връзка с продуктивността и ефективността на служителите, но и с тяхната ангажираност и вътрешна мотивация.85% от компаниите, участвали в нашето проучване, в последните 5 години са полагали грижа за благоденствието и благосъстоянието на служителите си. Като 95% от тях искат да продължат да го правят през следващите две години", твърди Анелия Митева.
Чувстваме се уморени не защото правим много, а защото правим малко от това, което отговаря на нашите вътрешни потребности. Необходимо е човек да си прави една такава рекапитулация със себе си, какви са приоритетите и очакванията. Защото в различни ситуации от нашия живот, в зависимост от житейските обстоятелства, ние имаме различни ценности и те се променят", допълва психологът Лилия Георгиева.
Целия разговор с Анелия Митева и Лилия Георгиева можете да чуете в звуковия файл.
В България, според данни на БСК, над 1 млн. българи страдат от синдром на професионалното прегаряне, а загубите за бизнеса поради бърнаут на служители са в рамките на 80 млн. лв. годишно.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg