Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаският жаргон и колоритните бургаски образи в книга

Абат, амазонка, акордеон, брошка, бушмен, мандолина, нафта, пирон – не се съмнявам, че знаете значението на всяка от тези най-обикновени думи, независимо от това в кой град или село на България живеете. Впрочем зависимо е, защото, ако сте от Бургас, ще се позамислите кое от значенията имам предвид – официалното книжовно или местното бургаско. Е, не му мислете повече, става въпрос за тази колоритна смесица от думи и изрази, с които бургазлии общуват и се разпознават, където и да се срещнат. 

Защо точно с Бургас и бургазлии ви занимавам – защото има съвсем конкретен повод за това – появата на една много интересна книга – "Бургаският жаргон до 1989" с автор бургаският художник и краевед Митко Иванов. Думите и изразите в нея са събирани в продължение на 10 години в разговори и срещи с колоритни личности от бургаската бохема, кореняци и преселници, "бурги“ и "гъзлии“ носители на неповторимия дух на космополитното бургаско общество. 

Освен речника с "превод“ и тълкувание на думите книгата съдържа изобилие от истории, свързани с тях, архивни и съвременни авторски фотографии. С голяма любов и добросъвестност авторът се е опитал да дефинира изплъзващото се като прясна черноморска риба явление градски жаргон. Във всички случаи читателите с ще бъдат очаровани да се потопят в атмосферата на пристанищния град, уловена в мрежата на думите. 

Книгата е издадена с подкрепата на Регионалната библиотека "Пейо Яворов“, като част от ангажимента на културната институция към съхраняването и популяризирането на паметта и историята на града.

Разговор с автора Митко Иванов и с Яна Кършийска, директорка на Регионалната библиотека "Пейо Яворов“.

Снимки – Регионална библиотека "Пейо Яворов“ - Бургас
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23